הבובה אפרת מלמדת להתמודד עם פחד מאת טובה נר

 

הבובה אפרת מלמדת להתמודד עם פחד מאת טובה נרמודל אפר"ת (ראשי תיבות של אירוע-פרשנות-רגש-תגובה) הינו מודל ידוע מאוד שעוזר לווסת אירועים אצל מבוגרים וילדים כאחד, מרגע החשיפה לאירוע דרך הפרשנות ועד התגובה שלנו אליו. המודל מבוסס על הגישה של הפסיכולוג אלפרד אדלר.
מודל אפר"ת  המופיע בספר זה, הוא כלי מצוין להורים, מחנכים ומטפלים ונועד לילדים להתמודד עם מגוון פחדים שהם חווים בחיי היומיום שלהם.
בסיפור משפחת עמיר שלהם שני ילדים אורי ואיילת. למשפחה גם כלבה בשם בלה ובובה אחת בשם אפרת. אפרת היא כמו האחות הגדולה של הילדים מכיוון שהיא מציעה להם מחשבות חדשות כשיש להם מחשבות מציקות.

לַיְלָה אֶחָד, כְּשֶׁכֻּלָּם כְּבָר יָשְׁנוּ וְהַבַּיִת הָיָה שָׁקֵט לְגַמְרֵי, הִתְעוֹרְרָה אַיֶּלֶת בְּבֶהָלָה. הִיא שָׁמְעָה רַעַשׁ מוּזָר, מִין גִּרְגּוּר-טִרְטוּר […] אַיֶּלֶת הִרְגִּישָׁה שֶׁהַלֵּב שֶׁלָּהּ דּוֹפֵק חָזָק-חָזָק […] הָיָה נִדְמֶה לָהּ שֶׁהַגִּרְגּוּר-טִרְטוּר מִתְקָרֵב אֶל חַדְרָהּ, וְהִיא פָּלְטָה קְרִיאָה קְטַנְטַנָּה: "אִמָּא’לֶה!" (מתוך הספר)


ילדים רבים חווים פחדים שאינם מרפים מהם, לעתים בשל פרשנות מסויימת שהם נותנים לאירוע או לגירוי כלשהם.

"הבובה אפרת מלמדת להתמודד עם פחד" מאת טובה נר, הוא ספר ילדים מקסים, שנועד לשמש כלי בידי הורים, מטפלים ומחנכים בסייעם לילדים להתמודד עם פחדים.

איילת, גיבורת הסיפור, עוברת מסע רגשי המתחיל בפחד משתק ומסתיים בהתמודדות עם הפחד ובהעצמה – כל זאת בסיועה של הבובה אפרת, המלמדת אותה להמיר את הפרשנות המפחידה בפרשנות המעודדת התמודדות.

דמותה של הבובה מבוססת על המודל הידוע אפר"ת (אירוע-פירוש-רגש-תגובה), והיא משמשת סמל ומשאב להתמודדות.

הַבֻּבָּה אֶפְרָת תמחיש באופן חווייתי כיצד הורים, מטפלים ומחנכים יכולים ליצור שפה משותפת עם הילד ולחלץ אותו בעזרת קוד מנצח מהמצוקה שהוא נמצא בה.

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים, הנפלאים והססגוניים של טלי עמית, שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו.

טובה נר בוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית, מטפלת משפחתית, מנחת הורים מוסמכת ופסיכותרפיסטית מוסמכת בטיפול התנהגותי קוגניטיבי  (CBT). "הבובה אפרת" הוא ספרה הראשון.

טובה נר אומרת: "ספר זה הנו  ייחודי  בכך שעשוי גם להעניק לילדים כלים בהתמודדות עם מצוקות שונות בחייהם,  והוא רלוונטי מאוד לילדים המתמודדים עם פחדים וקשיים גם בתקופת זו של הקורנה. בעתיד אני מתכננת לקיים סדנא ייחודית מבוססת על הספר".

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: גלית גינסברג-גולדרייך/  איורים: טלי עמית/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 28 עמודים 2020.

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן