הכאב הלא נראה מאת טלי עוזיאל

 

הכאב הלא נראה מאת טלי עוזיאל"ביום בהיר אחד, הייתי במרחק נגיעה.
במרחק נגיעה מהמוות, ההצלה והמלחמה לחיות.
במרחק נגיעה מהצעקות, הפחד והשלווה.
במרחק נגיעה מהיופי האביבי והטירוף שניבט מהעיניים."

שמונה ימים בלבד אחרי יום הולדתה ה-57 מטיילת טלי עוזיאל עם נכדותיה ביום אביבי של חודש מרץ. דבר לא מכין אותה לטרגדיה שתפקוד אותה עוד רגע קט. רכב שמגיח פתאום דורס אותה בשבריר שניה והנה היא מוטלת מרוסקת על המדרכה כולה שבר כלי עם כאבים איומים. הכל כואב וקשה לה לנשום.

'ברגע אחד של יום אביבי החיים השתנו... מה קורה כאשר צריך ללמוד ללכת מחדש בשבילים המוכרים?'

"הכאב הלא נראה" מאת טלי עוזיאל, הוא סיפור מרגש ונוגע, שנכתב בעקבות תאונת דריסה שעברה הכותבת שבוע לאחר יום הולדתה ה-57, בזמן שצעדה על המדרכה ליד הבית עם שתי נכדותיה הקטנות. הספר משתף בחוויות מאירוע הדריסה, בהתמודדות עם הפציעה ועם הכאבים, במפגשים השונים שהזדמנו לפתחה ובחיים שאחרי התאונה. הספר מכיל פרטים אמיתיים לצד פרטים שהוספו מן הדמיון."

"מרגישה שיום אחד אצטרך לקלף את כל שכבות ההגנה שלבשתי ולהסתכל אל תוך תוכו של הפצע, לבכות מול ציור דומע, לכאוב מול טקסט שנכתב, לחיות את המציאות המסובכת ואף לאוורר אותה מול כל אהוביי, גם אם ייקח להם רגע להבין שאינם יכולים להבין. להרשות לעצמי לעיתים לבכות בתוך החיים ולצידם ואולי ללמד אותי ואת העולם שאין דבר שלם יותר מכאב שבור". (מתוך הספר)

טלי עוזיאל, אמא לשלושה וסבתא לתשעה, גדלה רוב ילדותה בירושלים ומתגוררת ביישוב יודפת שבגליל. בעברה עבדה בטכניון כמהנדסת מחשבים ולאחר יציאתה לפנסיה למדה טיפול בעזרת בעלי חיים. אל הכתיבה התוודעה בסביבות גיל ה-40; תחילה נכתבו להם שירים, ולאחר שהשתתפה בסדנאות כתיבה עם נורית זרחי ועם בוריס זיידמן, נוספו גם סיפורים קצרים. ספרה הראשון "לפעמים אני חושבת מילים" הכיל חלק מסיפורים ושירים אלה. "הכאב הלא נראה" הוא ספרה הראשון באורך מלא.

ספרה שוזר בתוכו את עוצמות הנפש ואת הטלטלות שעברה בעקבות התאונה ואת החיות שמפעפעת בתוכה, כאשר מתוך הכאוס נולדים דברים טובים.

הוצאת ספרי ניב/ ציור העטיפה: טלי עוזיאל/ עריכה: מיכל שרון/ עיצוב גרפי: נירה רובין/ הפקה: ספרי ניב/ 112 עמודים 2021.

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן