יומנה של משפחת קורונה מאת פרופ' דויד מנדס-נשיא סיפורו של קווי-2

 

יומנה של משפחת קורונה מאת פרופ' דויד מנדס-נשיא

סיפורו של קווי-2ספר משובב לב ברוח התקופה שעוברת על העולם כולו – הקורונה שמפילה חללים ומותירה שברים בכל מקום בעולם. הספר מאתר בשובבות מה את גיבורי הקורונה מחוללי הנגיף שמתארים את תחילת התרבותם בעולם האנושי. לכל וירוס שם והוא מקבל האנשה מיוחדת מנקודת הראות של מחבר הספר פרופ' דודי מנדס-נשיא.

 

"יומנה של משפחת קורונה – סיפורו של קווי-2" מאת פרופ' דויד מנדס-נשיא, הוא ספר ראשון מסוגו, המביא את סיפורה של הקורונה מנקודת מבט לא שגרתית, של הנגיפים שמספרים על עצמם ועל הרפתקאותיהם.

 

משפחת קורונה, שיש בה מגוון נגיפים שגורמים צרות לבני אנוש, מתכנסת ומעלה זיכרונות מן העבר, ובהם מחלות עונתיות של שפעת ומגפות במזרח הרחוק, עד היום שבו פרצה מגפת הקורונה שהותירה את בני האנוש מבולבלים וחסרי אונים. נגיף הקורונה, ששמו קווי-2, מתאר כיצד גרם למגפה העולמית, מבקר את האופן שבו בני האדם בחרו להתמודד עימה, ומספר בגאוה על השיטה שבה הנגיפים יוצרים מוטציות ווארינטים כדי להתגבר על החיסונים שמפתחים בני אנוש."

 

"שָׁלוֹם, נָעִים לְהַכִּירְכֶם. שְׁמִי נְגִיף קוֹרוֹנָה קוֹוִי- 2. אֲנִי גָּרַמְתִּי לַמַּחֲלָה קוֹבִיד-19 , שֶׁהִיא מַגֵּפַת הַקּוֹרוֹנָה, וְכַיּוֹם יֵשׁ לִי מוֹנִיטִין בֵּין-לְאֻמִּיִּים כְּאַלּוּף שֶׁל כָּל מִינֵי נְגִיפִים אֲחֵרִים שֶׁאֶת רֻבָּם אֵינֶנִּי מַכִּיר. כְּשֶׁיָּצְרוּ אוֹתִי הוֹרַי, הֵם קָרְאוּ לִי וִירִיוֹן. הָיִיתִי קְטַנְטַן וְתָמִיד אַגְרֵסִיבִי, אֲבָל חָסְרָה לִי יֵשׁוּת חַיָּה. אָמְרוּ לִי שֶׁלֹּא יִהְיוּ בִּי חַיִּים עַד שֶׁאֶגְדַּל וְאֶלְמַד לִחְיוֹת". (מתוך הספר)

 

פרופ' דויד מנדס נולד ברומא למשפחה של רופאים. סבו פרופ' מנדס ניהל את בית החולים של הצלב האדום ברומא. בשנת 1939 עלתה משפחתו לארץ ואביו וסבו היו ממובילי הטיפול במחלת השחפת ובמיגורה. התמחה בכירורגיה אורתופדית בניו יורק ונמנה על הסגל האקדמי של ישיבה יוניברסיטי והר סיני. במלחמות ששת הימים ויום הכיפורים הגיע לארץ כדי ליטול חלק במסגרת חיל הרפואה. מ- 1975 ועד פרישתו ב- 2002 ניהל את המחלקה לכירורגיה אורתופדית ואת המרכז לשתילת מפרקים במרכז הרפואי בני ציון בחיפה. כיום עוסק בכתיבה על מגוון נושאים ולפני שנה הוציא לאור את הספר "מי מפחד מרשלנות רפואית?" (הוצאת ספרי ניב).

 

"עלינו להיערך לקראת הבלתי מוכר", אומר פרופ' מנדס, "המגפות פורצות מידי כמה שנים ועלינו ללמוד כיצד פועלים נגיפים וכיצד נכון להתמודד איתם, ולחיות אתם אם לא ניתן למגר אותם".

 

הוצאת ספרי ניב/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ עריכה וניקוד: גילי תל אורן/ איורים בספר ועל גבי הכריכה: רותי באר/ עימוד ועיצוב הכריכה: נטלי קלוג/סטודיו לעיצוב גרפי/ 65 עמודים 2021.

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן