צוענייה / פרלה אהרוני

 

צוענייה / פרלה אהרוניסיפור כובש שחלקו מציאות וחלקו דימיון בו משלבת המחברת פרלה אהרוני מקצת מחייה הססגוניים שתחילתם במרוקו והמשכם בארץ ישראל. הסיפור נע במעגלים ונוגע באימוץ ילדה מקסימה מבית היתומים ממרוקו והבאתה לארץ.

"בשמת 1963 בגיל ההתבגרות עקרה פרלה אהרוני לעולם חדש – ארץ ישראל. בעקבות זאת ניסתה לשכוח את החיים הקשים שהיו שלה בתור ילדה שהתייתמה מאביה בהיותה בת תשעה חודשים בלבד.

בת דמותה בסיפור נקראת ורדה והיא מגוללת את משפחתה שלושת ילדיה ואביהם שמואל. את הבשורה שבישרה להם שהיא הולכת להביא בת קטנה ממרוקו בעקבות היתמות שחוותה ובית היתומים שראתה בתור ילדה גמלה בליבה ההחלטה לאמץ ולהציל נפש אחת. המשפחה לא קיבלה באור ורוד את הידיעה ולקח המון זמן עד שהשלימו איתה מה שתרם לכך הייתה הילדה ניקול בעלת העיניים הכחולות החיוך הכובש והשיער המושלם. ניקול הפכה להיות ממש ברבור עם אהבה אינסופית לכולם ונימוסים מושלמים מה שהפך את האימוץ שלה למתאים ואהוב.

"בישראל ההתאקלמות לא הייתה קלה כלל. ולמרות זאת עשתה המחברת דרך ארוכה שהובילה אותה להצלחה. בספר זה היא כותבת עלילת חיים דמיונית למחצה. בת דמותה בספר התחתנה עם איש קבע מוצלח, והם הביאו לעולם שלושה ילדים. אבל מחשבה אחת כרסמה בליבה של המספרת כל ימי חייה מאז ילדותה המוקדמת במרוקו – כבר בהיותה בת חמש חלמה שלכשתגדל תאמץ בעצמה ילדה או ילד. לא משנה מהיכן ואכן, לאחר נישואי תכננה המספרת תכנית די מניפולטיבית כמעט בחשאי. ובכך העמידה את בן זוגה אל מול עובדה קיימת. עובדה שהיה בלתי אפשר לשנותה באישון ליל העירה את בעלה באומרה שתי מילים חותכות: 'נוסעים למרוקו.'"

הסיפור מתאר בצורה קולחת וכובשת את השתלשלות האירועים ואת הדרמות שחווה המשפחה. הטיול של ורדה ובעלה במרוקו הוא אקזוטי ומרהיב.

פרלה אהרוני החלה לכתוב לפני עשר שנים, לאחר מות בעלה ניסים. היא כתבה מתוך מצוקה נפשית, מתוך כאב וחרדה על שנשארה לבד. היא החלה בכתיבת סיפור שהתבסס על משאלות ליבה, אבל הרגישה שמשהו חסר בו והיא הייתה חייבת להוסיף בו דמיון. השקיעה את רוב ימיה בכתיבה וכך נכתב סיפור השזור משני חוטים: חוט של מציאות וחוט של דמיון.
בנוסף לכתיבה אהרוני מציירת, עוסקת ברפואה משלימה ומשתתפת בחוגי תיאטרון.

הוצאת כתב / עיצוב וגרפיקה: מורן ברק/ ציור העטיפה: פרלה אהרוני/ צילום: רותי קרויזמן/ 219 עמודים 2021.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

בקרוב תהיה שמח מאת עמי אנידג'ר