כחרס הנשבר וכתמר יפרח מאת דוד לוריא

 

כחרס הנשבר וכתמר יפרח מאת דוד לוריא

סיפור על גבורת האדם ועל אהבת האדםסיפורי גבורה השזורים במדינתנו הקטנה הם תמיד מבורכים ובמיוחד כשנשזרת בהם גם אהבה עזה. זהו סיפור על כישלון, החמצות התחדשות ואופטימיות.

 

"כחרס הנשבר וכתמר יפרח" מאת דוד לוריא, הוא סיפור אהבה המתרחש במקביל לסיפור מלחמת יום הכיפורים. שני הסיפורים מסופרים במבט אישי והם מזינים זה את זה וניזונים זה מזה.

ראשיתם בכישלון צורב, המשכם בהתאוששות כואבת וסיומם בקרן תקווה ובהתחדשות.

מהנושאים המועלים בספר: כיצד נוצרה ה"קונספציה"? מה טיבה של רוח האדם ששרדה וניצחה את התופת? מי ראוי להיקרא "גיבור" ומדוע? ומול כל אלה: מה קסמה של אהבה ראשונה, והאם היא תשרוד גם אם לא תתממש?

ערב מלחמת יום הכיפורים התקיימה שיחה נוקבת בין ניצול שואה לבין בנו, קצין מודיעין, שניסה לשכנעו כי אין כל חשש ממלחמה קרובה. וכך הגיב האב:
"לי אין את המקורות הסודיים שלך, אך כאשר הנחש שותק בפתאומיות בלתי מוסברת ומנסה להסתיר את שיניו כנגן מפוחית פה, אני מתחיל להזיע… אינני מאמין כי הנחש החל פתאום להעריץ את באך, אלא כי הוא החליט לשנות את שיטותיו". (מתוך הספר)

דוד לוריא מחזיק בתואר שני במקצועות ספרות עברית, היסטוריה של עם ישראל וארכיאולוגיה, והוא מסיים כיום (2021) תואר שני בחוג לפילוסופיה יהודית. קודם פרישתו עסק בהנדסת מכונות וכימיה. רק עשרות  שנים לאחר המלחמה מצא את הכוחות לחזור לאימת מאורעותיה .כתיבתו נעשתה מתוך היכרות קרובה וכואבת עם מציאות התקופה ומחדליה הצבאיים, אך בייחוד מתוך רצון ללמוד את לקחיו הכואבים של אותו מחדל מייסר, לבל יחזור עוד לעולם. "כחרס הנשבר וכתמר יפרח" הוא ספרו הראשון.

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: אסף שור/ הפקה ועיצוב ספרי ניב/עימוד ועיצוב כריכה: נטלי קלוג / סטודיו לעיצוב גרפי/ 214 עמודים כולל הערות לקורא 2021.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

בקרוב תהיה שמח מאת עמי אנידג'ר