צ'ילי מאת טל פישר

 

 

צ'ילי מאת טל פישר


 

ההתרחשויות בספר מתרחשות בהודו הקסומה השופעת מאכלים אקזוטיים ביניהם הצ'ילי, ירקות מבושלים על עיגולי פורי בצקי ותפוח. שכונות עוני לצד מבני פאר ילדים מקבצים נדבות כדי להאכיל את משפחתם, ובתווך סיפורה של דנה וגיל שעזבו הכל והשתקעו בהודו. עוזרת הבית שלהם קאלי שעזבה את משפחתה ובאה לגור עם דנה, בנה של קאלי, ראול שעוזב את משפחתו ומחפש את אימו ונקלע לצרה שכמעט קיפחה את חייו. סיפור קולח ומרתק המבעבע מהתרחשויות על המון נושאים חשובים בחיינו ביניהם אהבת אם, מערכת יחסים זוגית, עוני לצד עושר ועוד.

 

צ'ילי בינו ספר שקראתי בשקיקה ושנוגע במגוון נושאים, בקמצוצי מילים כמו בתבשיל ענק שיש בו שברי תבלינים המניבים טעם עשיר וארומטי נפלא.

 

"צ'ילי" מאת טל פישר, הוא רומן מרגש, מתובל בהומור, בדמיון ובשנינות שנע בין מציאות לאוטופיה, בין מערכות יחסים אפשריות למערכות דמיוניות.

על רקע הנופים המרהיבים של הודו נפרש סיפורן של שתי נשים שחשבו שהן דמות משנית בסיפור חייהן וגילו, כל אחת בדרכה, את זכות הבחירה לטוות את העלילה לפי ראות עיניהן.

שתי נשים נפגשות בדירה בניו דלהי. קאלי, עוזבת את הכפר העני ואת ילדיה הצעירים בתקווה למצוא בעיר הגדולה פרנסה יותר טובה שתשנה את עתיד משפחתה. דנה, עוזבת את ילדיה הבוגרים בישראל כדי להצטרף לבן זוגה שעובד בהודו. כשהן נפגשות הן מוצאות שפה משותפת בנושאים כמו חוויית הלידה, אהבת אם לילדיה, הטרדות מיניות, קשיים בתעסוקה והמחיר שנשים משלמות בעולם העבודה הגלובאלי - נטישת ילדיהן וניתוק הקשר עם משפחתן.

רצח מסתורי מטלטל את חיי שתיהן. המסע לפתרון התעלומה מאלץ אותן להתמודד עם שאלות של מעמד, שייכות, תעסוקה ומגדר, מזרח ומערב.

מתוך הספר: "דנה הסתכלה מסביב בסקרנות. ילדים יחפים לבושים ברישול שיחקו קריקט על מגרש עפר מזוהם. צחוק וקריאות גנאי עלו יחד עם האבק לאוויר. משהבחינו באישה הזרה בעת החזות המערבית נעמדו על מקומם בהפתעה. נשים זרות מעולם לא נכנסו לשכונת העוני".

"צ'ילי" הוא ספר הביכורים של טל פישר (59), נשואה ואם לשלושה ילדים, תושבת חדרה.  הספר נכתב בהשראת השנים בהן התגוררה המחברת בהודו במסגרת שליחות מטעם מקום העבודה של בן זוגה שעובד במערכת הביטחון. היא יצאה לשליחות הזאת כשהיא משאירה בישראל את ילדיה. לפני שנסעה סגרה טל את העסק שלה להוראה מתקנת, סיימה את התזה בלימודי מגדר בנושא זהות תעסוקתית ויצאה להרפתקת חייה בלי לדעת שהיא תניב ספר מופלא.

טל פישר: "רציתי להעביר לקורא חוויה הודית-ישראלית צבעונית מטלטלת כפי שעברה עליי. המסע המרתק שהדמויות עוברות בנופי הודו המדהימה הוא גם חיצוני וגם פנימי. הנשים בספר שבאות ממקומות ומעמדות שונים חוות את העולם בדרכן הייחודית וככל שהמסע נמשך נוצרת ביניהן אחוות נשים ועזרה הדדית. בסוף המסע לאחר התמודדות עם סכנות וקשיים, הן בוחרות בדרך היותר טובה לעצמן".

הוצאת ספרי ניב/ עריכה ספרותית ועריכת לשון: זוהר גולדפרב/ עיצוב כריכה ועימוד: הדר פרפל/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 193 עמודים 2023.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מצור הלגיונות על גני האלוהים מאת צביקה שחם