הרפתקאותיו של קטינקא הציפור מאת רפי האפט

 

הרפתקאותיו של קטינקא הציפור מאת רפי האפט


 

ספר ילדים משובב לב המשלב בתוכו בעלי חיים המקבלים במה והאנשה בזכות ההרפתקאות שהם עוברים. הספר משלב בחוכמה את האופי השונה שיש לכל חיה בסיפור משולבים קטניקא הציפור, חתול, כלבלב, העורבים, סוס, ינשוף ועוד וכמובן אנו בני האדם המשתלבים בסיפור. לצד איוריה היפים של בתו ניאטי המוסיפים עוד נדבך ועושר לספר.

"הרפתקאותיו של קטינקא הציפור" מאת רפי האפט בהוצאת "ספרי ניב", הוא ספר ילדים מקסים, הכולל אוסף סיפורים המיועדים גם להקראה לילדים בגיל הרך לפני השינה ובכל שעה משעות היום. הספר עשיר בדמויות של חיות קיימות וחיות דמיוניות ובני אדם מסוגים שונים.

מעשה בציפור – לא ציפור פלא אלא ציפור פשוטה ששמה קטינקא. קטינקא נולד בעיר מוסקבה שברוסיה ועלה לארץ ישראל. עלילותיו בדרך, ביבשה, בים ובארץ ישראל, יחד עם שלוש ידידותיו, הרשת הסודית של ינשופים שמלווה אותו במסעותיו, מדריכה אותו ושומרת עליו, והחיות השונות, משלבות מציאות עם דמיון, הרפתקאות וחלומות, והמון בדיחות.

מה קורה כשקטינקא נפרד מידידיו במוסקבה? אילו הרפתקאות קרו לו ואילו חלומות חלם בדרכו לארץ ישראל? כיצד בילה עם שלוש ידידותיו בירושלים? מה ראה בטיוליו הרבים ברחבי ארץ ישראל? מיהם חבריו החדשים: העכבר הלבן עם הזנב הכחול, מהטמה קיסינג'ר, ג'וני עראק ואחרים?

"בחלומו ראה את עצמו עף בתוך העננים. הוא חש שהפעם המרחק שאותו עבר היה גדול יותר מאשר בחלומות הקודמים שלו. אולם לא חלפו יותר מכמה דקות, שתיים או שלוש בלבד על פי שעון החלומות, וקטינקא החל לצלול מטה" (מתוך הספר)

"הרפתקאותיו של קטינקא הציפור" הוא ספר הילדים הראשון של רפי האפט, יליד 1946, רו"ח, היה שותף במשרד רו"ח BDO זיו האפט, שימש כחבר דירקטוריונים ונשא בשורת תפקידים בכירים מטעם לשכת רו”ח. שימש כמרצה בחשבונאות, ביקורת ומיסוי המגזר השלישי באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת תל אביב, וכתב ששה ספרים ולמעלה מ-100 מאמרים מקצועיים. מאז שפרש לגמלאות מתמקד בכתיבת ספרי ילדים. כתיבתו משלבת דימיון ומציאות והינה מלאת הומור.

ניאטי פרוינד, ילידת 1973, הבת של של רפי האפט, שמעה את הסיפורים בילדותה ואיירה אותם בהומור וברגישות .ניאטי היא מאיירת ואמנית, בוגרת "אלכימיה" איטליה, שנקר ומאיירימים – בי"ס לאיור של ליאורה גרוסמן, מציגה בתערוכות בארץ ובעולם, עוסקת באיור ספרי ילדים.

השם "קטינקא" ניתן לציפור על ידי רפי האפט כדי לבטא את היותה ציפור קטנה בתוספת ניחוח של שם רוסי. הסיפורים צמחו מדמיונו, ואין בהם בהכרח אמת או דיוק זואולוגי, היסטורי או גיאוגרפי. הם מבוססים על אלה שהמציא לשלוש בנותיו, שהיו קהל המאזינות הנאמן לסיפורי קטינקא בילדותן.

 

 

הוצאת ספרי ניב/ איורים: ניאטי פרוינד/ עריכה: זוהר גולדפרב/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 188 עמודים 2022.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הצוק הרגשי מאת שרית דן

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי