מאורת הצבועים מאת ריאן כמאל

 

מאורת הצבועים מאת ריאן כמאלספר מרטיט שנכנס לתוך נימי הנשמה מהרגע הראשון שקוראים בו. הוא מתאר את הלך הרוח הרגיש המתרחש בתוך מחלקת טיפול נמרץ. המוות הזולג מתוך גופות האנשים שמייצר ריח מיוחד שלא ניתן לטעות בו.  סמדר גיבורת הספר היא אחות בכירה במחלקה ומדריכה סטז'רים צעירים בבואם לחנוך את המחלקה. הספר שועט במהירות לעבר טרגדיה קשה הפוקדת את סמדר והופכת את קרביה ואינו מאט כשכל זה, נוגע לכיבוש ולסכסוך עקוב מדם שיש לנו עם הפלסטינים במלחמה עתיקת יומית.

התיאורים הקשים של פציעות חודרות, נפילות מגובה ומחלות סופניות מתוארות כאן ללא רחמים. גוף האדם בעליבותו ובחולשתו מופיע ללא רחמים, כשברקע מהבהבות דילמות הנוגעות לכיבוש.

 

"מאורת הצבועים" מאת ריאן כמאל בהוצאת הספרים "אוריון", הוא רומן שמנסה לגעת בצורה ישירה בעצבים החשופים ביותר של החברה הישראלית - בסכסוך הישראלי-פלשתיני. ריאן מציג תמונה אותנטית שנשקפת אצל כל צד שמתבצר באמונותיו בצידוקים היסטוריים ודתיים. האם אפשר להגיע לפשרה ולחיות זה לצד זה בשכנות טובה או שמרחץ הדמים ימשך לעד?

 

סמדר, גיבורת העלילה, היא אחות במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים רמב"ם בחיפה שדוגלת באמות מידה של שוויון  לכלל מטופליה ומעניקה להם את חסדיה ללא אפליה ומשוא פנים. המטופל -אדם באשר הוא- נמצא במרכז העשייה במקצוע בו בחרה. התהפוכות והטלטלה שהיא חווה בעבודתה חושפים בפנינו צד נסתר של התמודדות יומיומית של האחות וגם של הרופא שמבקעים את המרקם היציב של הנפש, מחלחלים עמוקות לנבכי התודעה ומציפים את שלוות קיומם כגלי צונאמי שנהדפים מעומקו של האוקיינוס.

 

מחבל שחדר לישראל בזהות בדויה לאחר שגנב את תעודת הזהות של חברו, פגע בעודד בעלה של סמדר. המחבל נוטרל ואת שניהם הובילו לבית החולים בו עבדה סמדר. את עודד אשפזו בטיפול נמרץ ואת המחבל בחדר קומה אחת מעליהם תחת שמירה כבדה.

 

חייה האישיים של סמדר עוברים זעזוע וטלטלה והיא ניצבת בפני מציאות קשה להחריד ומול דילמה מוסרית בה עליה להכריע בין שתי החלטות: נאמנות לאיש שאהבה יותר מכל מול דבקות בערכים הנעלים של מקצועה.

 

ריאן כמאל הוא  אח מוסמך זה 22 שנה. בוגר בית הספר לסיעוד ליד המרכז הרפואי "בני ציון".  בעל תואר ראשון במדעי הסיעוד באוניברסיטת חיפה. נשוי ואב לשלושה. מתגורר בכפר הדרוזי דליית אל כרמל. שירת שירות סדיר מלא ועוד שנים רבות במילואים. הוא מציג בספרו את המציאות הכאובה של חיינו מנקודת מבט ייחודית שמשקפת באותנטיות צרופה את הוויית קיומנו ללא כחל וסרק. מהיכרותו העמוקה את שני הצדדים הוא יכול להביט בראייה אובייקטיבית שמציגה תמונה אותנטית שמשתקפת בחיים של כל צד. "מאורת הצבועים" הוא ספרו הראשון.

 

בספרו הוא מספר, בין היתר, מה קורה אחרי שנפטר מטופל בבית החולים? מי מטפל בגופה? כיצד מתמודד הצוות המטפל בלב התופת המבעבעת מסבל ומייסורים ומול צרחות היגון והכאב של הורים וילדים שלנגד עיניהם נלחם יקירם לשרוד את רגעי חייו האחרונים?  אלה הן כמה מהשאלות הקשות שמוצגות בספר בפני הקורא.

 

הוצאת אוריון/ עריכה: שחר בוגנים/ עיצוב עטיפה:PSYCAT/ הפקה: אורלי לוי/ 297 עמודים 2023.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אהבת שרה מאת יואל דרוקר

סיפור משל בעל מוסר השכל מתגלגלים בצבעים מאת נירה ביידה

דרך ארץ בדרך לאינסוף מאת גבריאל פולונסקי