חופה שחורה בווינה מאת זוהר דויטש

 

חופה שחורה בווינה מאת זוהר דויטשספר סיפורים נוגע ומרגש הנוגע במערכות יחסים ולהתנהלות שלנו בני האדם בעולם לא פשוט, עוין לעתים ופוגעני.

"חופה שחורה בווינה" מאת זוהר דויטש בהוצאת ספרי ניב, הוא קובץ של עשרה סיפורים מקסימים ומרגשים שעוסקים בשיבה למפגשים האנושיים, לאהבות, לפרידות ולתהומות של ימים אחרים שמחייה וממשיך את שחלף, אבד ונעלם מלב זה עשרים ושלושים שנה.

כך נכתבו המשכים לעתיד יחסים שנגדעו באיבם מזמן, מעלים באוב את שהוחמץ והותיר ריק גדול, מעוררים את הדו־שיח שנמשך במסתרים בהיעדרנו, נותר כנוכח-נפקד, ועתה נותנים לו עתיד וקול משלו. היקום הגולם על יוצרו?

ספר מטלטל, נוגע, לירי אפילו שמשאיר את קוראיו עם מחשבות רבות על אודות הקיום האנושי.

סיפורים מתוך הספר:

השיקוי החם הרך: סיפור מכמיר לב ועצוב על אהבה שפרחה ולא הבשילה והמסעות הססגוניים שאנו עושים כדי לאלחש את הכאב. סיפור על תפקיד הטיפשות והטעות בחיינו ועל המחיר, הצער והגעגוע שמלווים את המשך מסע חיינו.

חופה שחורה בווינה: מסע לווינה בו קמה לתחייה אהבה שמתה לפני שנים בחיפה. המסע הוא על רקע אומנות הציור שמוצגת במוזאוני העיר ומלווה בפסקול יצירותיו של פרנץ שוברט בן העיר. החל מהשיר האומנותי מלא החיים - הטוחנת היפה שדחתה את  אהבת ההלך הנודד וגרמה לטביעתו בפלג ועד שלישית הפסנתר האחרונה שלו שמציגה מנגינה מורכבת שנעה בין פרצי שמחה מלאי חיוניות לבין חרחורי מותו בעגבת בטרם עת של המלחין כשברקע מפגש מאוחר ולא צפוי בין האוהבים של פעם. להט אהבתם המתפרצת מלווה שיבוצים משירו של יונתן רטוש על חטא מתוך ספרו "חופה שחורה" שמעבר לניגוד לאהבה שמתממשת באור הלבן שבחופה מתארת מנהג יהודי שקשור לחתן או לכלה שמתו טרם חופתם וזהו מעין "לייט מוטיב" שמאיר את סיפורי האהבות שפרחו ולא הבשילו שמכונסים בספר.

הסיפור של יפתח: מסע השיבה של רגב - מפקד צוות בסיירת אחרי עשרות שנים של בריחה מעצמו ומהארץ מאז הפשיטה בכפר יעבד בלבנון בה נהרג יפתח שמותו ממשיך לטלטל את חייהם של כל המעורבים שנים אחרי. במקביל לניסיון מגושם להפיח חיים בערגה ישנה ועדינה ליעל מדריכת הקליעה אותה לא ידע להוביל נחשף הסיפור העצוב של המלחמות והשכול ותקוות חוט השני לאהבה ולתיקון שיביאו מזור לכאב.  

החלום והאש: מסעו של סוחר בדים יהודי מבסרביה דרך תחנה אכזרית בסיביר למה שנדמה כהתחלה חדשה ומבטיחה בחייו בווילנה בירת ליטא, אך לגורל ולתעתועיו יש תוכניות אחרות שגורמות לו להעלות באש את מה שהיה תמצית חייו, למלא אותם ענין ונתן לו משמעות וביטחון. לאן יפנה ולאן יוליך את העצב?

הגיבור: מפגש קצבי ותוסס בין שלמה מלאקו לבין משטרת ישראל במסגרת מרדף בסגנון מהיר ועצבני לעניים שמתרחש באזור התעשיה של נתניה שבסופו נעצר מלאקו וזוכה לטיפול הולם והוגן של השוטרים. המספר שעד להתרחשות, ליבו יוצא לעזור למלאקו שאמנם אינו צדיק הדור, אך הוא נתקל באוטומטיות של הבירוקרטיה שמכניסה אותו לקורלס - מהלך שמעורר הרהורים נוגים אצל המספר על צדק ומעט חמלה שאולי מגיעה לכל אחד מאיתנו על רקע קריאתו הנואשת של מלאקו, "אבל גבר, למה ככה? למה אף אחד לא רוצה לעזור לי כאן? איך אני אצא מזה ככה?".

"חופשה שחורה בווינה" הוא ספרו הראשון של זוהר דויטש, מנהל יצור בתעשיית ההייטק בעברו. ביולוג ובעל תואר MBA בטכניון שלמד גם לימודים קלאסיים ונצרות. איש מודיעין ובשנים האחרונות איש חינוך: מחנך , רכז מקצוע ומדריך במנהל לחינוך התיישבותי, ובשורה התחתונה איש המילה הכתובה.

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: גילי תל אורן/ עיצוב כריכה: לי מימון/ עיצוב גרפי והפקה: ספרי ניב/ 55 עמודים 2024.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אהבת שרה מאת יואל דרוקר

סיפור משל בעל מוסר השכל מתגלגלים בצבעים מאת נירה ביידה

דרך ארץ בדרך לאינסוף מאת גבריאל פולונסקי