הילדה מגוטליב 17 מאת מרים רום


הילדה מגוטליב 17
מאת: מרים רום

הספר 'הילדה מגוטליב 17' מגולל את סיפורה של הילדה מרים/גגה ומסופר מפיה בגוף ראשון. מרים נולדה בסלובקיה בשנת 1944 ועלתה לארץ עם הוריה בשנת 1949. סיפורי ילדותה משופעים בתום טרם פרוץ הטכנולוגיה לחיינו. את שנות ילדותה העבירה בקומה השנייה ברחוב גוטליב 17 בתל אביב. על עצמה היא מעידה כילדה שובבה ופעלתנית שבד בבד הייתה גם ממושמעת ואחות טובה לנאווה שנולדה בינתיים. גם הקטטות שבהם הייתה מעורבת וגם העובדה שמנהל בית הספר דאג לשלוח אותה להורים לפחות מדי חודש, לא העידה על ילדה שהקפידה להתלבש יפה והייתה מנומסת לעתים. יום אחד בעודה יושבת בחצר עם אחותה בעגלה היא נחשפת לסוד נורא הרובץ במשפחתה ושנאמר ברשעות על ידי השכנות המבוגרות בשפה הפולנית אותה היא דוברת. חיפוש עיקש במגרות הבית חושף את הסוד.
'הילדה מגוטליב 17 הוא סיפור התבגרות ייחודי ומרגש שמתרחש בראשית שנות המדינה. תל אביב של אותן שנים היא עיר של סודות ‑ ושל תקוות: סודות של האנשים שבאו "משם", ותקווה לחיים חדשים. אבל במדינה הקטנה שרק קמה לא קל לשמור על סודות חבויים... וכך מרים, הנערה הדעתנית, העקשנית והרגישה, בין הברזות מבית ספר לנשיקה ראשונה ומריבות עם ההורים, מפענחת אט אט את סודות ילדותה, ואת סודותיה של הארץ החדשה הזאת. '
הסיפור של מרים מתווך בינה ובין תל אביב של אותם ימים בראשית המדינה. עיר של קיבוץ גלויות. משחקים של פעם שכבר נכחדו מהעולם. גוגואים, מחבואים, תנועות הנוער ועוד. בני נוער ששותפים למאמץ המלחמתי שבדרכם הם חווים גם את טעמה של האהבה והחופש הנחוצים להם כמו אוויר לנשימה.
ספר קולח המלא במשובות הילדות והנעורים אך גם סודות ואיורים יפים.
"הילדה מגוטליב 17" הוא ספרה השני של מרים רום. קדם לו "נוצת יען" שזכה לשבחי הביקורת ותורגם לאנגלית ולפולנית.

מרים רום, יזמת, אשת עסקים, סופרת וחוקרת שואה. נולדה ב-1944 בכפר לובלה שבסלובקיה להורים שנמלטו מגטו בוכניה שבפולין. כשאמה, לאה לבית הבר, הייתה בשלבי הריון מתקדמים, נתפס אביה, משה ישראל גריובר, על ידי שוטרים סלובקים והועבר לנאצים ומאז נעלמו עקבותיו. האם הצטרפה לפרטיזנים ולקראת הלידה נמצא עבורה מחסה אצל משפחה נוצרית, שם נולדה רום בשם הבדוי מריה-חדויגה גייבסקה, והוטבלה לנצרות בכנסייה בכפר. לימים, עמלה למען הכרתה של המשפחה שהסתירה אותה ואת אמה כחסידי אומות העולם.
בשנת 1949 עלו רום ואמה ממרסיי שבצרפת לישראל באנייה. לאחר שהייה במעברת "שער העלייה", התיישבו בתל אביב, שם נישאה האם שנית.
רום היא בוגרת המחזור הראשון בתיכון עירוני י' (אליאנס) ברמת אביב. שירתה בצה"ל כצפנית בחיל האוויר, בוגרת לימודי הנדסאות בניין מהטכניון ובעלת תואר מאוניברסיטת בן-גוריון בבלשנות ובספרות צרפתית ואנגלית.
בשנת 1994, כדיפלומטית, אשת האלוף גיורא רום, נספח צבא הגנה לישראל בארצות הברית ובקנדה, ייסדה בארצות הברית את החוג לידידי ביה"ח בילינסון, שלימים נקרא "המרכז הרפואי רבין".
בין השנים 2000-1997 עסקה רום בפיתוח עסקי בתחום האינטרנט והביאה את הבעלים של אנציקלופדיה בריטניקה להשקיע בישראל בחברות הייטק ולמידה למרחוק.
בשנת 2000 החלה במחקר מקיף אודות אביה ומשפחתה אשר נספו בשואה, מחקר אשר הניב את הרומן הביוגרפי "נוצת יען". מאותה תקופה פעילה רום בהנצחתה של הקהילה היהודית באזור בוכניה שבפולין.
מרים רום נשואה לאלוף גיורא רום. להם שלושה ילדים ועשרה נכדים.

לפרטים נוספים הכנסו לאתר המחברת www.ostrich-feather.com
טפר-הוצאה לאור/ עריכה: עפרה גלברט-אבני/ עיצוב העטיפה: ורדה שינבאום/ איורים: ורדה שינבאום/ 216 עמודים 2020תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן