כשהשמש ברא צל
שירים
מאת: ורדה אליעזר

ספר שירים חדש למשוררת ורדה אליעזר 'כשהשמש ברא צל' ספר מצוין זה מצטרף לספר קודם שלה שסקרתי בעבר ואהבתי מאוד. הספר 'זכוכית השמים הכחולה' נגע בי בדרכו ואלו חלק מהדברים שכתבתי עליו: "האושר והעצב משמשים בערבוביה בשיריה מלאי המשמעות של ורדה אליעזר, מעניקים לקורא הצצה נדירה אל תוך מוחה ומפעילים את הגלגלים בראש. בשירים עולים על המקצב הנכון, של כוחות הטבע והאדם שנוגעים מטבע הדברים האחד בשני כל הזמן."
ורדה אליעזר בספר שיריה שוזרת אמיתות מהחיים. יש הרבה שורות בשירים שלה שתפסו אותי ממש ועשו לי קווץ' בלב. היא עושה את זה אני לא אגיד בתחכום היא עושה את זה בצורה עדינה שאין חזקה ממנה. שירים שנוגעים באמפטיה, הושטת יד לחלש במקרה הזה בעלי חיים. שירים שנוגעים מרגשים פוגעים שולחים חץ ללב. בעיקר משום שהם חלק מהחיים של כולנו. ממש כמו שהחיים שוצפים וקוצפים עלינו לעתים, ככה השירים של ורדה. שירים שאפשר להתמכר אליהם.

לְחַבֵּק

וְהוֹפַעְתָּ.
לֹא חֲלוֹם
לֹא דִּמְיוֹן.
לְכָאן בָּאתָ.
וְהוֹשַׁטְתָּ יָדֶיךָ,
הַמְּפֻסָּלוֹת כִּידֵי אֵל,
לְהָסִיר אֶת קוּרֵי הַזְּמַן.
וְהוֹפַעְתָּ,
מְרַגֵּשׁ אֶת חוּשַׁי
שֶׁיַּאֲמִינוּ,
שֶׁיֵּדְעוּ שֶׁהִגִּיעָה הָעֵת
אֶת שִׂמְחַת הַלֵּב
לְהָאִיר וּלְחַבֵּק.


"מדברי רפי וייכרט שהאיר וליווה את  הספר:
ספר שיריה השני של ורדה אליעזר, כשהשמש ברא צל, מהווה מפגש תודעתי ורגשי של המשוררת עם הסובב אותה, בין אם הוא עכשווי ובין אם חלף, טרם נוצר או לא ייווצר לעולם. בשירים היא נפגשת עם היש ועם האינות, מתמודדת עם הקיים ועם החסר והנעדר, מביעה את התקווה לשקט ולאור מול תהיות וכאב טרם השלמה.
מארג נפשי מורכב זה מופיע הן בשירים אל ילדיה שלא נולדו והן בשירים אל אביה שחייו נדמו לעד, כשהשיח שלה איתם משמר את קיומם הרגשי. כמו כן הוא מאכלס גם שירים רבים הנוגעים להתמודדות של האדם מול עצמו ומול אתגרי החיים, ואת שירי הטבע, המתייחסים, בין השאר, לבעלי חיים שלרוב מורחקים מסביבתנו, אך בעולמה של ורדה אליעזר נשמרת גם להם זכות הקיום."

ורדה אליעזר, מוסמכת אוניברסיטת תל-אביב בלימודי עבודה, בוגרת אוניברסיטת בן-גוריון במדעי ההתנהגות, מגשרת ויועצת זוגית ואישית.
שירים וסיפורים שלה ראו אור באנתולוגיות שונות ובכתבי עת מודפסים ומקוונים.

ג'וקר הוצאה עצמית/ תצלום העטיפה: ורדה אליעזר/ 89 עמודים 2020

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן