אבני ארז מאת רינה טביבי


אבני ארז מאת רינה טביבי
אבני ארז / רינה טביבי - ביבוקס
'אבני ארז' נכתב באהבה גדולה בידי אמו של ארז, רינה טביבי. בהקדמה לספרה  מתארת רינה את אהבתה לטבע ואת חיבתה הגדולה לאבנים שליקטה ממסעותיה בארץ ובעולם, 'חיפשתי אבנים שיעזרו לי לפסוע על קרקע יציבה במציאת דרכי אלייך.' ארז ילד בלתי רגיל ואהוב לוקה בתסמונת דאון. כתיבת הספר מהווה מעין מסע שבו פסעה לאחור המחברת מתוך זיכרונותיה הרבים עם בנה ארז.
"אבני ארז" הוא ספר הביכורים של רינה טביבי אשר מתאר את מסע חייה שבמהלכו היא חוזרת בזמן אל הילדות. רינה משרטטת את הכלים שרכשה במהלך השנים ואת בחירות העבר שאיתם השלימה. הספר מספר את חוויית החיים במשפחה שבה ילד עם תסמונת דאון, ספר המתווה שביל בטוח עבור משפחות רבות שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהן, מסיבה כזו או אחרת. ולבסוף זהו מסע אל העתיד של ארז ואל עתידם של עוד אלפי ילדים מיוחדים, המייפים את העולם בשלל גוונים."
האבנים המופיעים בספר הם מטפורה כמובן לנקודות חוזקה מהם שואבת רינה את כוחה להמשיך. כמו בכל לידה חריגה לידתו של ארז לוותה בבום רגשי לרינה לבעלה ולשלושת בנותיה. הבחירות שעשתה במהלך הדרך, וההבנה שארז שלה הוא מיוחד ואהוב מאוד חלחלו לאט לאט לתודעתה ולתודעת הסביבה כולה. למרות שהיו כאלה שהרימו גבה, או זרקו הערות ארסיות.
"יום אחרי שנולדת, תהיתי מדוע לא קיבלתי אותך עדיין להנקה? המיילדת שאת שירותיה שכרתי, הגיעה לבקר אותי לפני נסיעתה לחו"ל. במהלך ביקורה הקצר, השליכה לעברי אבן סתומה "מה שאלוהים נתן נקבל", ולא הוסיפה... במעמד שבו הרופא המבשר השליך לעברי את אבן תסמונת הדאון, והוסיף עליה אבני לא, לביסוס התחזית המוטלת בספק שלו, נגרעה פיסה אחר פיסה מתחת לרגלי האובדות, ולא עמדה לי עוד אמונתי. מוכה וחבולה הטחתי צרור אבני שאלה כלפי בורא עולם..." (מתוך הספר)
רינה טביבי פורשת בספרה את האבנים שליקטה כל חייה, בעזרתן היא מנסה להבין את הדרך שעברה מילדותה, דרך הקמת המשפחה ולידת ארז, ועד היום. "מאז שארז הגיח לעולם, ילד מיוחד במינו, בלתי רגיל שלי, עם תסמונת דאון, חיפשתי אבנים שיעזרו לנו לפסוע בדרך משותפת. אבני תשתית אלה שעליהן קם ועומד בית אוהב וחם עבור המשפחה, שצרכיה השתנו מיום לידתו של ארז. אבנים אלה סייעו בידי לסלול דרך עבור משפחות נוספות שתרות אחר דרך בטוחה לצעוד עם ילדים מיוחדים כמו ארז. במהלך הדרך נשמטו חלק מהאבנים מידיי, חלקן נותרו מאחור, וחלק נמצאות עד היום. לכל אחת מהאבנים הללו תפקיד משמעותי בסיפור חיינו עם ארז."
הספר מתאר בפירוט רב את גדילתו וצמיחתו של ארז למרות תחזיות פסימיות של הרופאים שבנוסף לא האמינו שהבחור ילמד באוניברסיטה. גם לצבא ארז מתנדב ונראה שהשמיים הם קצה הגבול עבורו. ככה זה כשאתה מוקף אהבה ומאמינים ביכולות שלך. השנים עוברות ובמשפחת טביבי אוספים אבנים תומכות, מכילות ועוצמתיות המלמדות שדבר איננו בגדר הבלתי אפשרי.
ספר מקסים שידבר למשפחות רבות המון הצלחה לארז בכל!
הוצאת ספרי ניב/ עריכה: בר פסח ואושרית ירושלמי/ עיצוב גרפי והפקה: ספרי ניב/  231 עמודים 2020.


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן