כמוסות חיים חשיפה כפולה כמסע פוטותרפי / דנה בירן

 

"כמוסות חיים" - מסע פוטותרפי מרהיבספר ייחודי הבנוי כאלבום מרהיב הלוקח את הקורא למסע במנהרת הזמן ומעביר אותו דרך נהרות של רגשות אודותיו ואודות העולם המקיף אותו. לאחרונה אני משתתפת בסדנה פוטותרפית הנוגעת בצילומים אותם בוחר כל משתתף מעולמו האישי, וחושפים רגשות אצל המשתתפים. בספר החוויה עזה פי כמה מכיוון שהתמונות שבחרו המשתתפים לצד ההסברים בנויים משכבות בחלקם מוטמעים דרך טכניקת הפוטו מונטג' דמויות מהעבר המתכתבות עם ההווה ויוצרות תמהיל מרגש שלא ניתן להתעלם ממנו. הרגשות הצפים מתקנים עוולות עבר, מציפות רגשות ובונות גשרים מרפאים. ספר שחלק הארי שלו הוא תערוכה מגוונת המורכבת מפסיפס של תמונות. גלריית התמונות ממנהרת הזמן מיוחדת מרהיבה ומרגשת מאין כמוה. כאמור מדובר בספר מיוחד מאוד.

בספר באה לידי ביטוי טכניקה המביאה חשיפה כפולה באמצעות הדפסה על נייר שקוף. טכניקת הצילום היא ישנה והיא מקבלת חיים חדשים באמצעות כלים דיגיטליים. הספר נקרא כמוסות חיים מכיוון שבחלק הארי שלו שוכנות ארבעים כמוסות המלוות בטקסטים אותם חיברו משתתפי הסדנאות מכל רחבי הארץ, של מחברת הספר דנה בירן. ניתן לקרוא לכמוסות גם ארבעים קפסולות ובהם יצירות אישיות בשיטת חשיפה כפולה. השיטה הזאת משמשת צלמים כבר מעל מאה וחמישים שנים. התמונות בנויות בטכניקה ייחודית אחת על השנייה ויוצרות משלב חדש ישן מהעבר וההווה גם יחד.

'הקפסולות - כמוסות החיים - מורכבות משילוב של שני תצלומים אישיים המונחים זה על גבי זה בשכבות, המתאחדים לישות חדשה, סינרגטית. הכמוסות דורשות התבוננות ממוקדת וכל אחת מהכמוסות היא הזמנה להתעמקות, החושפת היבטים נסתרים ותובנות חדשות לגבי הצמיחה האישית ותהליכי הזהות של המשתתפים. לצד השפה החזותית מופיעים גם טקסטים מאת המשתתפים, רפלקציות על הייצוג החזותי בקולותיהם האישיים.'

הספר הינו הפקה יוצאת דופן ומיועדת בין היתר לשמש ככלי עזר לעוסקים במקצוע כגון צלמים, תרפיסטים, חוקרים ועוד. 'באמצעות צילום ככלי רגשי. חלק מהתצלומים בקפסולות מודפס על גבי נייר כרומו מבריק ומשובח, וחלק על גבי נייר פרגמנט שקוף. השילוב של השניים יוצר אפשרות לדמות את משחקי החשיפה הכפולה שנוצרים באמצעות מצלמה, ומעניק לספר ממד אסתטי מרתק, כמוהו לא נראה מזה זמן רב במחוזותינו.'
'כמוסות חיים' מכיל שלושה חלקים. חלק אחד עיוני ובו מאמר אוטוביוגרפי של המחברת דנה בירן ואת האופן שבו פיתחה את הסדנאות שלה המוצלחות. עוד כותבים מגוונים מופיעים בחלק זה ותורמים את חלקם הנכבד. חלק הארי של הספר הינו כאמור הצילומים המרגשים בשכבות שבנויים כתערוכת צילום לצד טקסט. תמונה-חשיפה כפולה, כאשר כל תמונה היא מעין כמוסה המכילה בתוכה רגע ויצירה של המחבר שיש בה המון כנות, לעתים כאב הנוגע ללב.

'החלק האחרון של הספר הוא מדריך מעשי שנועד לכל מי שמבקש להתנסות בטכניקה של חשיפה כפולה באמצעים דיגיטליים, עם נספח הכוונה להתבוננות בתמונות ילדות והנחיות ברורות לכל אחד, גם למי שלא בקי ברזי עיבוד תמונה ממוחשב, ליצירת דיוקן עצמי באמצעות יישומון ייעודי בטלפון או בתוכנת פוטושופ.' בסוף הספר ניתן למצוא דף ריק להוספת כמוסה ייחודית משלנו הכמוסה הארבעים ואחת בנוסף על ההסברים כיצד ניתן ליצור אותה.

לעיצוב הייחודי של הספר, המודפס ב"שני קולות" - שני סוגי נייר שונים המשתלבים בכריכה אחת - אחראי המעצב החזותי משה קקון, בעל סטודיו פנדה ששוכן בגליל העליון.

הספר הופק בהוצאה גלילית - הוצאה לאור וניתן לרכוש אותו באתר ההוצאה בכתובת: https://www.galileebooks.co.il/product-page/kmusothaimבמחיר של 140  ₪.

הוצאה גלילית/ עורך: חיים-יפים בלוצרקובסקי/ עיצוב גרפי: משה קקון, סטודיו פנדה/ 167 עמודים 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן