סאגה ישראלית / דניאל בן גדליה

 

סאגה ישראלית / דניאל בן גדליה


סיפור אופטימי, כתוב בעין בוחקת

כשכותבים על ספר מיוחד כזה לא ניתן להפריד אותו מהמחבר שלו שיצק לתוכו תוכ

סאטירי שנון ומשובח. פרופ' דניאל בן-גדליה ביולוג חוקר במכון וולקני ומרצה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. לקח על עצמו משימה רצינית ומשעשעת כאחד ויצר רומן סאטירי הפורק מוסכמות בו הכל אפשרי ומותר. הספר מלא בטונות של הומור שאי אפשר שלא לחייך ולצחוק במהלך הקריאה בו. דווקא בגלל היותו איש מחקר רציני, שימשה לדניאל הכתיבה כאפיק נפלא לכתוב בצורה חופשית על אנשים ומצבים בחברה בצורה הומוריסטית.

'סאגה ישראלית' נפרש על פני חמישה דורות כולן ממשפחה אחת. ההתפלגות נראית גדולה אך למעשה כל הסאגה מתרחשת בתוך שנות דור. המגוון הישראלי האינסופי מתקיים ברומן אצל המשפחות, ואצל חברים בתקופות שונות. שפע של דמויות חלקן קיצוניות ומוקצנות מעוררות גיחוך מעצם התנהלותן. נערי הגבעות לצד פעילי שלום, חסידים צנועים וכופרים גמורים, פעילי ש"ס וכאלה שנהנים מקרנות אירופיות, חכם אחד ספרדי שהוא מקושר וצנוע והחסיד שלו האלוף במי"ל שהוא בן קיבוץ לכאורה מנוגד ושונה. עצם מהותם של הדמויות בעלילה והמעברים החדים  מאחד לשני וחוזר חלילה יוצרים עלילה מפרגנת מושחזת וחדה הנותנת במה למצבי קיצון באופיים של בני אדם. כשהכל מתנקז לעבר ההגשמה היהודית והציונית ה'גבעה' בגוש שילה.
רומן שהוא כולו תזזיי, צבעוני מלא בטיפוסים פורצי מוסכמות, מחבר הספר דניאל בן-גדליה כותב בצורה חופשית מבלי להתחשב בכללים הנהוגים, תוך כדי שהוא מציג את האנשים והאירועים ההיסטוריים מזווית הראיה הימנית המוחצנת שלו. בחוכמה הוא מערבב סאטירה עוקצנית עם חוכמה וטיפשות ולעתים גולש גם לנימה רצינית ועצובה המבלבלת את הקורא. השורה השנייה בשם הספר 'סיפור אופטימי, כתוב עין בוחקת' מרמז על התוכן בוחקת שהיא גם בוכה צוחקת.

 

.

עלילת הספר מתפרשת על פני חמישה דורות. נמרוד (נחמן) רבניצקי - הסב, איש העלייה השנייה ממקימי קיבוץ גדות הירדן, זונח את התפילין ומחליפן במכונת חליבה ובמחרשה עברית. בנו גיורא משתחרר מהצבא, שב למשק ומנסה להקים גרעין של בני משקים להתיישבות בבקעה. מקבל כתף קרה מתנועת האם, שב לצבא, מגיע לדרגת אלוף ומגשים את חלומו בערוב ימיו באחת מגבעות בנימין. בנו של גיורא, נמרוד הנכד, שאישיותו עוצבה בקן השומר הצעיר, נעשה פציפיסט, מקבל פטור משרות בצה"ל. לאחר שהוא מגלה להפתעתו הרבה, שיש אנטישמיות בעולם, הוא עובר משבר זהות.

הספר מגולל גם את סיפור אהבתם התמימה של שינשין, נער גבעות והילה (דור רביעי) - נכדתו של כומר אוונגליסטי. סיפור האהבה מתרחש על רקע המשבר האידאולוגי-ערכי-חינוכי העובר על החברה הציונית-דתית כתוצאה מגירוש עזה וצפון השומרון. בספר נפגוש את משולם אלמליח, בחור בן חיל המחזיר עטרה ליושנה, נעשה עוזר פרלמנטרי, נפרד מהפוליטיקה ופותח מרכול פיצוחים. בלשכתו המפוארת הוא משתף אותנו בעלילותיה של הרשות השופטת אשר חוקקה את החוק "פיליפינית לכל שופט". הספר מסתיים בחתונת העשור, בה מחתנת כרמית הקטנה (דור חמישי) את הסבא שלה (נמרוד הנכד). דמיון וריאליה, חלום ומציאות, פנטזיה וממשות, שזורים למארג של סיפור מופלא. הספר כתוב בהומור דק ובעוקצנות עבה.

 

משחר נעוריו, התנהלו חייו של פרופסור דניאל בן גדליה על מסלול חקלאי: חברת נוער בקיבוץ, בית הספר החקלאי מקווה ישראל, גרעין נח"ל, דוקטורט בפקולטה לחקלאות, מחקר במכון וולקני והוראה בפקולטה לחקלאות. תושב ראשון לציון שצאצאיו פזורים מהר ברכה ואיתמר בשומרון ועד בית חגי אשר בהר חברון. זה ספרו הראשון, ובע"ה, אם יותירו לו זמן תחביביו: טיולי ג'יפים, צילום פרחים וצמחיית הבר של ארץ ישראל, הכנת יין ועוד... יתכן שיבואו כמה נוספים.
הוצאה עצמית/ צילומי העטיפה ועיצובה: דניאל בן גדליה/ 344 עמודים.

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן