זנזיבר מאת שימי בראון

 

זנזיבר מאת שימי בראון

 בימים אלו כשהארץ רועשת וגועשת ממערכות בחירות חוזרות ונשנות, בהן ההנהגה בממשלה אינה ברורה ומאבקי הכוחות בתוכה מרים וקשים מאי פעם. זנזיבר שופך אור וגיצים אודות הנעשה מאחורי הקלעים בצורה מתוחכמת וברורה. מעין מראה מלוטשת שמציב כותב הספר מולנו הבוחרים והשבויים מטעם המדינה. זה לא שלא ידענו פשוט המון דברים חלפו מעלינו והנחנו שכך זה צריך להיות.

'שאלתם פעם את השאלה עד כמה מה שאתם רואים הוא מה שבאמת קיים? עד כמה  משחקים ברגשות שלכם? עד כמה מנסים לגרום לכם להרגיש? לתמרן אתכם?

"זנזיבר" מאת שימי בראון הוא מותחן פוליטי מרתק שחושף את הקורא לעולם מלא תככים ומניפולציות. הקורא נכנס באחת לתוך סערה פוליטית המתחוללת תוך התפתחותה של מערכת בחירות. העלילה המורכבת, מרתקת ולא נותנת מנוח, בייחוד לאור התובנות האנושיות המגיחות מן הסיפור ופורצות את גבולותיו.'

'הדמויות מעוררות הזדהות וסלידה, השתאות והתרעמות, ובין אלה לאלה אנחנו צוללים לתוך מצבים הלכודים בתחושות יצריות וקמאיות. הספר ממשיך ומהדהד עם סיומו, שכן הוא תובע התבוננות מפוקחת מכל קורא בהתפתחותו החברתית כאדם בישראל במציאות הנוכחית.

זנזיבר מתאר התרחשות דמיונית בישראל של העידן הנוכחי, בה ראש הממשלה, אבינועם מנור, מכהן כראש הממשלה הבלתי מעורער מזה שנים רבות, מבלי שהאופוזיציה מצליחה להחליפו. מולו מתמודד יו"ר האופוזיציה הנצחי, אברהם עפרוני, אשר סוף-סוף מרגיש כי הפעם, במערכת הבחירות הנוכחית (שבפתיחת הספר נמצאת רגע לפני תחילתה, וסופה סוגר את הספר), הוא יצליח להדיח את ראש הממשלה מתפקידו, כי כך העם רוצה, להרגשתו. לאורך כל הספר מתוארים במקביל שני מסעות הבחירות של שני המתמודדים, ובתווך מעורבות התקשרות וחשיפת הציבור למידע שלו השלכות מטלטלות.'

'עלילת הספר גורמת לקרביים של הקורא להתהפך כאשר הוא נחשף לפרשיות חובקות עולם המתפרשות לאורך שנים מתחת לפני השטח. תחכום יועציו של עפרוני מאפשר לעפרוני לשנות את המאזן בינו לבין מנור. העלילה עושה שימוש בכל המוטיבים הרגשים ומנסה לגעת בעצבים הרגישים של הקורא.'

"[...] מסע הבחירות התחיל תוך טירוף מערכות. אף אחד לא באמת רצה בו, הוא כמו צנח מהשמיים כגזרת גורל תמוהה. מעל פני הקרקע הייתה תחושה שהקואליציה איתנה וראש הממשלה זכה לשלווה פוליטית. אומנם, הקואליציה התנהלה תוך דילוגים בין מהמורות, אך אלה לא נועדו לחולל מהומות. כטיבן של קואליציות, היו עליות, היו מורדות, מאבקים פוליטיים חשובים יותר וחשובים פחות, אבל את הקואליציה ניהל ראש הממשלה, אבינועם מנור. לא היה צפוי שהקואליציה תתפרק לגורמים, לחלקיקי חלקיקים. אלא שמשהו השתבש" (מתוך הספר)

"זנזיבר" הוא ספרו הראשון של עו"ד שמעון (שימי) בראון, יליד ירושלים וחבר קיבוץ שפיים. שימי בראון, בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, הוא מומחה במשפט מנהלי וציבורי, מומחה בענייני מפלגות ומלווה אישי ציבור ומפלגות לאורך שנים רבות. החיבור בין פוליטיקה, משפט וחברה מרתק ובא לידי ביטוי בספרו יוצא הדופן, "זנזיבר".

שימי בראון: "זנזיבר נכתב לפני מספר שנים כסיפור בדיוני, שמנסה למתוח את גבולות הדמיון של הקורא ולהכניס אותו לתוך דרמת מתח המתרחשת בתוך מערכת בחירות בישראל, סיקור עיתונאי נרחב, גילוי פרשיות חובקות עולם, עבודת צוות של אנשים מסורים וכאלו שרואים עצמם שכירי חרב המוכנים להקריב הכל לטובת ניצחון. הסיפור אינו נשאר רק בגבולות הספר אלא מנסה לפרוץ החוצה ולאפשר לקורא לחוש ממש את עוצמת המתח המתרחשת בתוך העלילה ואולי אף להשפיע על הסתכלות הקורא על הנעשה גם סביבו".  

סיפור דמיוני/בדיוני שאין אמיתי ממנו ומתרחש בכל יום מתחת לאפנו, במדינתנו, על ידי אנשים שנבחרו על ידינו ונועדו להעצים אותנו ובעצם מעניקים לעצמם בכל יום כוח, כסף וכבוד!

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: הלנה מגר-טלמור/ עיצוב כריכה: אלה רסקין/ הפקה: ספרי ניב/ 182 עמודים 201.

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן

כבולה מאת סתיו ברוך