"הפוליגרף: להוציא את האמת לאור" מאת ד"ר יגאל לב

 

"הפוליגרף: להוציא את האמת לאור" מאת ד"ר יגאל לב

שיטת תשאול חדשה ומהפכנית שמשנה את חוקי המשחקספר מרתק השופך אור על טכנולוגיית הפוליגרף ובמיוחד על שיטת תשאול מיוחדת אותה הגה מחבר הספר ד"ר יגאל לב וסיכויי ההצלחה הגבוהים לה היא זוכה בניגוד לשיטות קודמות שהיו נהוגות קודם. התשאול המיוחד הוא לב ליבו של הספר ומעניק הצצה ייחודית לעולמו של הפוליגרף ותפקידו החשוב של המתשאל. הספר אינו עבה אך הוא מעניין מאוד ומספק עניין ומידע, מעבר למקרים שונים שהתרחשו במציאות ובהם טיפל הפוליגרף בהצלחה והציל בני זוג, עסקים וממון רב שספק אם היו מתגלים לולא חשף הפוליגרף את השקרים של אותם אנשים שלא היו מתגלים בלעדיו והיו גורמים לנזק רב.

'יש הנוהגים לומר שהפוליגרף נחשב לידידו הטוב ביותר של הפושע. האמת? אפשר להבין אותם. כולנו שמענו על מקרים בהם אותו מקרה נבדק אצל שני בודים שונים ובאחד יצא דובר אמת ובאחר דובר שקר. אי דיוקים, שגיאות וטעויות בתוצאות הבדיקה – כל אלה הפכו את ההתייחסות לפוליגרף כאל כלי לא מהימן וזיכו אותו ביחסי ציבור גרועים למדי.  הפוליגרף, שנוצר לראשונה בתחילת שנות ה- 20 של המאה שעברה, עבר לא מעט שכלולים מאז, וההתפתחויות הטכנולוגיות שיפרו את מידת הדיוק שלו לעין ערוך. עם זאת, שיטת התשאול נותרה כמעט זהה, ופה מתחילה הבעיה לדעתו של ד"ר יגאל לב, מחבר "הפוליגרף: להוציא את האמת לאור"

/זהו ספר ראשון מסוגו, שנכתב מנקודת מבטו של שוטר, חוקר במשטרת ישראל, אשר מספר על השימוש בפוליגרף בעולם החקירות ועל הייחודיות שבו.'

'הכותב שפיתח שיטה פורצת דרך שיש בה כדי לבטל את כל טענות המתנגדים לנושא התשאול במהלך בדיקת הפוליגרף, מספר מנקודת מבטו האישית, על שלל היבטים בעולם זה: על האסטרטגיות השונות בחדרי החקירות, על הגישות השונות לחקירה – שלעיתים אותו חוקר משתמש בכמה מהן, על חקירה בידי חוקרים פרטיים ועל חוק החקירות הפרטיות ועוד ועוד. לצד זה, מציע הכותב גם סיפורי מקרה שבהם הוא מספר על חקירות ספציפיות ועל דרך התקדמותן.'

"ויכוחים על אמינותו של הפוליגרף הם ויכוחים ארוכי שנים. מצאנו כי רוב רובן של הטענות שהעלו המתנגדים לקבלת הפוליגרף כראיה קבילה במשפט הפלילי פשוט אינן רלוונטיות יותר היום" (מתוך הספר).

 

ד"ר יגאל לב, אשר שירת באגף החקירות של משטרת ישראל, הוא דוקטור בביטחון לאומי וקיבל מינוי לפרופסורה בשנת 2021. הוא נמנה עם מקימי איגוד הפוליגרף הממוחשב בישראל, שימש חבר הנהלה ויו"ר האיגוד בשנים 2018 - 2014 ובמהלך 30 השנים האחרונות עסק בחקירות ובבדיקות פוליגרף במגזר האזרחי.

 

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: דנה בן שלומי/ עיצוב הכריכה: אלה רסקין/ הפקה: ספרי ניב/63 עמודים 2021.

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

במשעול התנ"ך מאת עמית דרבקין חן