עליתי בשנת תר"ן מאת דניאל דורון סיפורו של מנהיג פועלים בעלייה הראשונה

 

עליתי בשנת תר"ן מאת דניאל דורון

סיפורו של מנהיג פועלים בעלייה הראשונהנכדו של מנהיג הפועלים דאז, מביא את סיפור סבו אפרים חרל"פ, ואת כל המאורעות שעבר בפן האישי וכן את תפיסת עולמו הסוציאליסטית. ספר זה שופך אור על התקופה ולדעת נכדו הוא חשוב מאוד לפרסום.

 

"עליתי בשנת תר"ן" מאת דניאל דורון, הוא רומן ביוגרפי מרתק מביא את סיפורו של מנהיג פועלים בעלייה הראשונה, אפרים צבי חרל"פ.

סבו של הכותב אפרים חרל"פ, ממייסדי רחובות, הכתיב את זיכרונותיו בערוב ימיו ופתח במילים הבאות: "ארגון הפועלים ברחובות נוסד בשנת תרנ”א. בחנוכה בשנת תר"ן באתי לחוף יפו". למה בחר לפתוח כך? רק לקראת תום כתיבת פרק הסיכום מתבהר, עד כמה משקפים אותם שני משפטים ראשונים את האיש."

'תלמיד ישיבה, נכדו של הגאון ממזריץ', נצר לשושלת רבנים, נישא לראשונה בגיל 18 ובגיל 24 כבר היה אב לשתי בנות והתאלמן. נישא בשנית, עבר לעיר ניז'ין, שינה כיוון באיבחה והפך לסוחר טבק, ייסד סניף של "חובבי ציון" וכעבור שמונה שנים עלה עם אשתו וארבעת ילדיו, אותם שיכן ביפו והחל לעבוד כפועל בפתח-תקווה. תוך פחות משנה כבר היה סתת מוכר בראשון-לציון והתמנה על ידי חברת "מנוחה ונחלה" למדוד ולחלק את אדמות רחובות. איזה אדם היה? מה הניע אותו? מהיכן שאב את תפיסת עולמו הסוציאליסטית והציונית? על שאלות אלה ואחרות מנסה הספר ללמוד מזיכרונותיו של הסב.' מאורעות חייו שזורים בטרגדיות אך גם בהצלחות לא מעטות אותן השכיל לעטות על עצמו. החיוניות שבו וחוכמתו עמדו לצידו כל חייו.

דניאל דורון נולד בתל-אביב. בתחילת שנת 1940 התגייס אביו לצבא הבריטי. אימו, דני ותאומתו נעמי, עברו לרחובות, בה נולדה האם ובה חיה מרבית המשפחה. בשבע השנים הבאות חיו ברחובות והמחבר היה צמוד לסבו. אביו של המחבר גדל אף הוא ברחובות, כבנו של רופא המושבה ד"ר מוסקוביץ. שתי המשפחות הכירו זו את זו עוד משנת 1910. בינואר 1948 חזרה משפחת המחבר לתל-אביב. בשנת 1963 עברו המחבר ורעייתו צביה לחיפה, בה הם חיים מאז. למרות פרק השנים הקצר ברחובות, עדיין מרגיש דני, שהוא 'רחובותי'. המחבר פרסם שני ספרי מחקר על הבנייה החופשית: "חובות קדומים" ו-"הבנייה החופשית: מבט אישי".

הוצאת ספרי ניב/ עריכה וניקוד: גילי תל אורן/ עימוד ועיצוב כריכה: שני בן משה/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 190 עמודים 2021.

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מבצע "שוּבי רוֹני" מאת רפי דהן נערים ונערות בשליחות המוסד במרוקו

בקרוב תהיה שמח מאת עמי אנידג'ר