רכבתקלה מאת איריס ברקן

 

רכבתקלה מאת איריס ברקןסיפור כובש מהרגע הראשון המתאר את מוראות השואה ואת השתלשלות חייהם של משפחה אחת בארץ עם כל הקשיים והזיכרונות הקשים. ובמיוחד מתוארת בתם נחמה שהיא הציר המרכזי עליו נסוב כל הסיפור. משפחה משכילה שניסתה לאחות את השברים שזרעו הנאצים. סיפור קולח מרתק ומעניין.

"רכבתקלה" מאת איריס ברקן, הוא רומן מרתק ורגיש המצייר מסע חיים של אישה אחת וזוג הורים שנמשך על פני דורות. על ציר הרכבת הקלה, בין רחובותיה וסמטאותיה של ירושלים, לבין רסיסי תמונות מן העיר ההיא, האחרת באירופה הרחוקה, נפרסת בפני הקורא הדינמיקה המורכבת והנפלאה שבין בני אדם.

בין שתי הערים, בין הווה לעבר, בין כאב לשמחה, בין אובדן לגילוי, מתגלה מערכת היחסים שבין הורים לילדתם, כשבבסיסה מונח צל גדול מן העבר, לצד חיפוש מענה לשאלות ללא תשובות, ורצון בהשלמה ואהבה. 

ירושלים הקסומה והסבוכה, משמשת תפאורה לכתיבה העשירה והקולחת, כזו היורדת אל תהומות הנפש, ומייצרת דמויות שלמות, עגולות ועמוקות. הספר פורט אט-אט מאבק בין חושך לאור, בין שמחה לצער, וגם את הכאב שבגילוי העצמי, כשכל אלו מתקיימים במרחב המקודש שבין עולם החיים והמתים.

"לפעמים תהתה בינה ובין עצמה מדוע הולידו אותה הוריה. כשבגרה והבינה את עומקן של מערכות היחסים בין הורים לילדיהם, לא ידעה לומר אם אהבו אותה, אם הביאה להם את השמחה והנחמה שלהן ייחלו. לעיתים חשבה שבעצם הייתה נטל עליהם, עוד דאגה אחת שיש להתמודד איתה, עוד עניין שיש צורך לטפל בו, עוד מקור לבזבזנות והשקעה."  (מתוך הספר)

ד"ר איריס ברקן, אישה, אימא, ילידת ירושלים, עם אהבה גדולה לעיר. כמי שמוקסמת, מתעניינת ואוהבת בני אדם, עיסוקיה הרבים מתמקדים בהם – ד"ר לאימון בגישה פסיכולוגית, מרצה במכללה לחינוך, מנחת קבוצות, יועצת ארגונית וממייסדות עמותת נשים לגופן. חובבת ספורט, אומנות ,ומכורה לנעלים. "רכבתקלה" הוא ספרה הראשון.

איריס ברקן אומרת: "בנימה אישית, למרות שהספר איננו אוטוביוגרפיה ישירה שלי, הוא מורכב מפסיפס של רגעים, מחשבות ורגשות שרובינו כבני אדם מזהים, מכירים ומתמודדים במהלך חיינו, גם אם הסיפור האישי שלנו הינו שונה בתכלית. כמאמר השיר - "כולנו רקמה אנושית אחת חיה", ומעצם כך מבינים ורגישים לכאב, הקושי והמאבק של האחר, וביחד עם זה יכולים לשמוח ולקחת חלק גם בטוב, ביופי ובאהבה".

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: ניצן פלורה בן אברהם/ עיצוב גרפי כריכה ועימוד: נטלי קלוג / סטודיו/ תמונת הכריכה: ציור מקורי של – טדיאוש פרנץ מישקובסקי (1912 – 1980)/ צילום תמונת המחברת: שרון גבאי/ הפקה ספרי ניב/ 17 עמודים 2022.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הרפתקאותיו של קטינקא הציפור מאת רפי האפט

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי

מאורת הצבועים מאת ריאן כמאל