"פתרונות של פרדוקסים" מאת יצחק נבו

 

"פתרונות של פרדוקסים" מאת יצחק נבו


 

ספר עיון לא שגרתי הכתוב בצורה בהירה וממוקדת, אך יחד עם את מאתגרת המעניקה לקורא מימד שונה ולא רגיל לגבי פרדוקסים המקיפים אותנו בחיי היומיום ולא תמיד אנחנו מתייחסים אליהם.

המידע המופיע בספר בנוי בצורה חידתית שיש להם פתרונות למרות שנחשבו פעם כלא פתירים.

ספר מאתגר ומעניין לכל אדם השואף להרחיב את גבולותיו.

 

פרדוקס קלאסי הוא טיעון בעל הנחות הגיוניות שמוביל לאבסורד או לסתירה. בשל אופי החידה שלהם, והיות שאינם דורשים בדרך כלל ידע מוקדם, הפכו הפרדוקסים לתחום מושך ומעניין את כלל הציבור הרחב.

 

הספר "פתרונות של פרדוקסים" מאת יצחק נבו דן בפרדוקסים ובפתרונותיהם. הוא מכיל מעל ל-35 פרדוקסים מרתקים ומעניינים. רוב הפרדוקסים אינם דורשים כל ידע מקצועי, אלא רק היגיון פשוט ושכל ישר. בהתאם לכך מנוסח הספר בשפה ברורה ומובנת לכול.

 

בין הפרדוקסים: פרדוקס השקרן: תושב האי מספר: "אנשי האי שלי הם שקרנים", ובהיותו אחד מהם  גם הוא עצמו שקרן. מכאן שהוא שיקר - הם (כולל הוא עצמו) דווקא דוברי אמת. אם כך הוא אמר דבר אמת, כלומר הם באמת שקרנים. מכאן שגם הוא בעצמו שקרן. נכנסנו ללופ... פתרון  הפרדוקס הזה פשוט. לעומת זאת הפתרון של המשפט "אני שקרן" הרבה יותר קשה, ונחשב לאחד הפרדוקסים הקשים ביותר; פרדוקס הסבא - בסיפור מפורסם זה אדם שנשלח לעָבָר, עשרות או מאות שנים קודם זמנו, פוגש את אחד מאבותיו כשהיה בחור צעיר ובטרם הוליד. הוא מתעמת אתו והורג אותו. אם כן, איך הוא עצמו ייוולד "בעתיד"?

 

לכל הפרדוקסים יש פתרון: בספר זה נפתרים פרדוקסים שנחשבו עד כה כבלתי פתירים או שנפתרים בצורה פשוטה פרדוקסים שעד כה נפתרו בצורה מורכבת. יצחק מצביע על המכשלות בגללן התקשו עד כה לפתור אותם.


לאורך הספר מוצגים הפרדוקסים בסדר מן הקל אל הכבד ובסופו מגיעים לתובנות מרהיבות, להן השלכות שונות על תחומים רבים. המחבר מפתח שיטה בעזרתה נפתרים גם הפרדוקסים הקשים ביותר.

 

הפרדוקס מכריח אותנו לבחון מחדש את הידע שלנו כדי לברר האם הסתירה נובעת מכשל סמוי בפרדוקס, כלומר הפרדוקס אינו מנוסח נכון ולמעשה אין כל סתירה או שהפרדוקס נובע מטעות בהנחות היסוד שלנו, ולכן עלינו לשנות אותן - וכך יש תרומה קונקרטית לאורח חשיבתנו.

 

כן משלב הספר בקריצה מחייכת הערות מבדחות שחבויות בטקסט. נוסף לכך מעוטר הספר באיורים הומוריסטים מעשה ידיו של הקומיקסאי נעם נדב.

 

יצחק נבו מהנדס רכיבים בגמלאות. בין השאר עבד ברפאל, אינטל ו-SCD. "פתרונות של פרדוקסים" הוא ספרו הראשון.

 

אוריון הוצאת ספרים/ עריכה: יובל שקלים/ איורים: נועם נדב/ עימוד ועיצוב עטיפה: ליז גלפר/ הפקה: אורלי לוי/ 89 עמודים 2022.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

רק אומרת מאת שירה לוונטר מופרדי