יחסית לגילה מאת ד"ר עיינה פרידמן

 

יחסית לגילה מאת ד"ר עיינה פרידמןספריה של עיינה פרידמן נוגעים ללב ויש להם נגיעה לחייה הפרטיים. כל הגיבורות שלה מקבלות את אותם הסממנים האישיים והמקצועיים הקיימים אצל המחברת עיינה ובכך מקבל הספר מוטיב עמוק ומעניין יותר כי נכתב ממעמקי ליבה של הסופרת. ספר עם המון צדדים מרתקים ויש בו נגיעה לכל אחד מאיתנו!

 

"יחסית לגילה" מאת  ד"ר עיינה פרידמן, בהוצאת הספרים "אוריון", הוא  רומן מרתק ומרגש החושף פן של החיים בגיל השלישי, המוצג כאופטימי ולעיתים הומוריסטי. גיבורות העלילה זוכות למחמאות על עבודתן חרף גילן המתקדם. הן עדות לאמירה שיש בה מהדעות הקדומות לגבי בני הגיל השלישי.

 

עלילת הספר עוקבת אחרי שלוש חברות - נעמה, יוכי ואלינור שלמדו בבית הספר הריאלי בחיפה ושמרו על החברות לאורך החיים. הן שונות זו מזו באורח חייהן, באופיין, במצבן המשפחתי ובמקצועותיהן. הן חוברות לחיים משותפים כחוויה משפחתית מסוג שונה מהמוכר ויוצרות מערכת תמיכה חברתית ורגשית אישה לרעותה. 

 

תפיסותיהן השונות של החברות לגבי מראה פניהן וגופן והמשך פעילותן המקצועית, מעלה גישות שונות של התייחסות לגיל השלישי, שמוכתבות לעיתים על ידי החברה בה אנו חיים.

 

במקביל לחוויות חייהן והזדקנותן עוברת העלילה בתקופות שונות בהיסטוריה של מדינת ישראל - תקופת הצנע, מלחמת סיני ומגפת הקורונה ששיתקה את החיים של אזרחים רבים.

 

מתוך הספר: "'יחסית לגילי', אומרת אלינור בשיחתה עם חברתה נעמה, 'האנרגיה שלי עדיין מובילה אותי למחוזות חדשים. האם יחסית לגילי אני צעירה? מבוגרת בהתנהלותי? יכולה עדיין ללבוש שמלות שמגיעות עד מעל לברך? האם קמטים בברכיים נחשבים לסממן זקנה?'". "אלינור חיה בשלום עם מעטפת הגוף שלה שמעידה על גילה. מעולם לא ציפתה לשמוע שהיא נראית 'נהדר לגילה'. האם המחמיא סבור כי בגילה היא אמורה להיות כפופה ושעונה על מקל הליכה? כי בפניה פחות קמטים מהמצופה? כי היא עדיין מדברת לעניין ולא מובלת על ידי עובדת זרה?".

 

ד"ר עיינה פרידמן, ילידת חיפה שמתגוררת כיום ברמת גן, היא אומנית רב תחומית (פיסול, צילום, מיצב ומיצג) ואוצרת תערוכות אומנות שמתמקדות בעיקר בנושאים חברתיים. עד כה פרסמה שנים עשר ספרי ילדים, שעוסקים אף הם בנושאים חברתיים. "יחסית לגילה" הוא ספרה הרביעי למבוגרים, אחרי "שיק פריז"; "דווקא אשכנזייה נחמדה"; "ביתי אינו מבצרי", שיצאו אף הם בהוצאת אוריון.

 

ד"ר עיינה פרידמן אומרת:  "חשוב לי שהקורא יבין שאפשר לאמץ את ניסיון החיים ואת הידע שנרכש במהלך החיים לפעילות פורייה ומתגמלת גם בגיל השלישי. הספר מעלה דעות קדומות כנגד אזרחים מבוגרים וכנגד נושא הזיקנה. בפן יותר קליל מוצג נושא המיניות בגיל השלישי ובגיל הנעורים. אני מנסה להראות שהזיקנה היא שלב נוסף במעגל החיים שיש בו יתרונות רבים שנשענים על צבירת ידע וניסיון חיים. אני מנסה לגשר בין הגיל הביולוגי של האדם והגיל הנפשי בו הוא בוחר להיות. הגיל השלישי הוא לא סוף פסוק, שאפשר להוציא ממנו את המיטב והמרב - זה כבר קשור לאופיו של האדם".

 

הוצאת הספרים אוריון/ עריכה: עמיר שינקמן/ עיצוב עטיפה: עיינה פרידמן/ הקה: אורלי לוי/ 166 עמודים 2022.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הצוק הרגשי מאת שרית דן

הרפתקאותיו של קטינקא הציפור מאת רפי האפט

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי