פאזל מאת יעל דבורה בת-נוי

 

פאזל מאת יעל דבורה בת-נוי


 

'פאזל' ספר שירים המורכב מפיסות חיים לעיתים מדממות לעיתים כואבות, אך תמיד אמיתיות ומרתקות. שירה כזאת שבאה מהבטן מהדהדת לאורך זמן וחורצת חריצים בנבכי הזמן. כל אדם המגיע לעולם סוחב איתו מערכת יחסים מסועפת עם עצמו ועם הסביבה שממנה הוא צומח וגם נופל בו זמנית.

 

"פאזל" מאת יעל דבורה בת-נוי בהוצאת "מעין נובע" הוא ספר שירים מרגש נוגע, אמיץ, המספר על פאזל של אירועים מאוד משמעותיים שחוותה המשוררת, ובאיזה אופן הם השפיעו עליה רגשית, רוחנית, פיזית, ובמיוחד על מערכות יחסים  בחייה.

 

יעל דבורה בת-נוי חזרה בתשובה לפני 27 שנים, בזכות היותה מסורבת גט 7 שנים. לפני 21 שנים, יעל עברה  בליל שבת אונס אכזרי שחתך אותה ואת חייה לחתיכות. על שני האירועים ועל התובנות שהגיעה אליהן, על האומץ ועוצמות הנפש שהיא מגלה לאורך כל ההתמודדות הארוכה והקשה, על כך ועוד בספר השירים "פאזל".

 

יעל מתארת בספר מערכות יחסים שלה עם עצמה, עם אנשים קרובים, עם חברות, עם משפחה, עם הבורא, עם השבת ועם הדת. היא כותבת בספר על תהליך החזרה בתשובה, מספרת בצניעות ובעדינות על האונס שעברה ועל החיים בכלל.

 

בספר קיימים 6 שערים. כל שער הוא עבודת אמנות של יעל דבורה שפותחת דלת לנושא, לפרק חדש.  "הפרק הראשון: 'אישה בין גלים' מתאר מערכות יחסים עם 2 גברים משמעותיים בחייה והרהורי לב; הפרק השני 'עץ המשאלות' מתאר תחושות של בגידה, ואכזבה  עמוקה במערכות יחסים עם חברות טובות - חברות נפש. חלק מהשירים מתארים תהליך פרידה. הפרק השלישי 'לב הדברים' מספר בצניעות ובעדינות על האונס שעברה. הפרק הרביעי 'מזווית אחרת' מתאר את הקושי של יעל מול אנשים קרובים עם דעות ואמונות אחרות, שלא קיבלו אותה כמו שהיא ואת תהליך החזרה בתשובה שלה. יעל מדברת על הקושי בלהיות שונה, ולפעמים ללכת 'נגד הרוח' מתוך נאמנות לאמת הפנימית שלה. בפרק החמישי 'ומתוק האור בעיניים' היא מספרת על הקושי ועל התסכול שלה מול שקרים. "שקר זה דבר מסריח. זה בגידה. מאז שאני זוכרת את עצמי אני דבקה באמת, דרך שאבי ע"ה הנחיל  לי". בפרק השישי יעל דבורה מתארת את הכאב התהומי, את הצער ואת הדאגה שהיא חווה מול הסבל של אמא שלה ע"ה שחלתה במחלת לב. היא מספרת על הפחד שלה לאבד אותה, במיוחד לאור העובדה  שזכו לעשות תיקון ביניהן ונקשרו מאוד בשנותיה האחרונות של אמה ע"ה.

המשוררת שרית שמיר: "שיריה של יעל חזקים, עמוקים ונועזים מאוד. הם מלאים עוצמה ואומץ שיש בהם כנות ואמת פנימית חדה - כך צריכה להיכתב שירה. יעל לא מצנזרת את כתיבתה והיא נאמנה לאמת. שיריה מלאים בסערה ועומק, ובזכות זה הם אנושיים ונוגעים מאוד ללב. יעל כותבת בצורה רגישה וחכמה שמגלה את היופי שקיים בשירים. בכתיבתה אפשר לראות ולחוש את האמת ואת הכאב שקיימים בה. הכאב אין לו סוף וגם היופי אין לו סוף".

 

יעל דבורה בת-נוי, ילידת 1962, אם לבת, גרה בחולון. משוררת, כותבת סאטירות וסיפורים קצרים. עובדת עם ילדים על הרצף האוטיסטי. יועצת ומורה רוחנית להתפתחות תהליכית. מנחת קבוצות לחיים משמעותיים. אומנית, מציירת, מנגנת ומלחינה. מאמינה שהאהבה והנתינה הם המעיין המתגבר. היא אמנית רב תחומית בנשמתה. מנגנת, מלחינה, מציירת ויוצרת קולאז'ים. לאחרונה סיימה קורס בתיאטרון אימפרוביזציה, וזאת למרות שהיא בעלת תשובה. "פאזל" הוא ספרה השני. ספרה הראשון "לדאות" יצא לאור בהוצאת טרקלין בשנת 1995.

 

 

מְסִבַּת פּוּרִים     

 

מְעַשֵּׁן מִלִּים

בְּרֵיחַ שֶׁל מָרִיחוּאָנָה

וְשֶׁרַק לֹא יֵדְעוּ בַּבַּיִת

וְלֹא יִרְאוּ בַּחוּץ

וְהָאֲנָשִׁים הַמּוֹדֶרְנִים

עוֹשִׂים עֲדַיִן טְפוּ טְפוּ טְפוּ

וְדוֹפְקִים עַל הַשֻּׁלְחָן הַמְּגֻלְגָּל

שַׁעַר הַגִּלְגּוּלִים

קָרָאתִי אֶת הַסֵּפֶר

אֲנַחְנוּ עַם הַסֵּפֶר

סָבְתָא שֶׁלִּי עָבְדָה

בְּתֵאַטְרוֹן

וְהָיְתָה מְבִיאָה לִי לְפוּרִים

מַסֵּכוֹת, וְתַחְפּוֹשׂוֹת אֲמִתִּיּוֹת.

אֲנִי עוֹשָׂה פוּ

לַעֲלֵה הַתְּאֵנָה

שֶׁיָּעוּף מֵהָעִתּוֹן

הוּא מְכַסֶּה

עֲרֵמַת שְׁקָרִים

שֶׁנִּגְעֶלֶת מֵעַצְמָהּ

וּמְחַכָּה לִגְאֻלָּה.

הַמַּסֵּכָה מְגַלָּה

אֶת פַּרְצוּפָהּ הָאֲמִתִּי

הָעָם!

Control alt delete!

 

הוצאת מעין נובע/ עריכה: יעל דבורה בת-נוי/ עיצוב עטיפה: יעל דבורה בת-נוי/ ביצוע גרפי: מירב דרגן/ 226 עמודים 2023.

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מצור הלגיונות על גני האלוהים מאת צביקה שחם