חצי הדרך מאת כרמלה סוטיל

 

חצי הדרך מאת כרמלה סוטיל


 

סיפורה של סילה נוגע ללב, הוא מתאר בחלקו את סיפור חיינו בהרבה מובנים. סילה לא בחרה באיזה משפחה להיוולד חייה רצופים בסבל. אמה מתנכרת אליה ואביה מכה ללא סיבה. סילה ילדה מוכשרת ואהובה בקרב חבריה מרימה ראש ומתקוממת נגד העוולות הנגזרות עליה ללא עוול בכפה. הימים הינם ימים נטולי טכנולוגיה אי שם בשנת השישים חיים מורכבים ושונים מכל מה שאנו וילדינו מכירים היום. לסילה יש חבר המעריץ אותה חיימי שמו. את חברותם התמימה והנאיבית הם נאלצים להסתיר מכורח המציאות ונחת זרועו של אביה. הסיפור הוא בחלקו אמיתי ומכאן חוזקו ויופיו. מדובר בספר ביכורים יפיפה וקולח המתאר מצוקה אך גם חוזקות והמון יופי. לסילה יש אחים קטנים ואח ואחות גדולים ממנה כולם צייתנים יחסית אליה ולכן אינם מקבלים מכות כמוה. סילה מצאה כלב היא מחביאה אותו במחסן מדברת אליו מחבקת מטפלת ומאכילה אותו אביה מגלה את הכלב וזורק אותו צובט בלב התגובה שלה כשהיא מגלה שהכלב נעלם. בספר המון סיטואציות איתן נאלצת להתמודד סילה ואיך משנה לשנה מתגלה האופי הנחוש שלה והעצמאות שלה מרימה ראש.

"חצי הדרך" מאת כרמלה סוטיל בהוצאת "ספרי ניב", הוא רומן מרגש ונוגע שמציג סיפור משנות השישים על שכונה בה היו החיים צנועים ולעיתים מורכבים.

הילדים בשכונה חיפשו את האושר ברחוב, יצאו לאחר הלימודים לשדות ולמושבים בסביבה, טעמו טעם של חופש והיו מגובשים ושמחים.

גיבורת עלילה היא נערה צעירה שאביה היה מכה אותה ללא רחמים בבית ועל חברותה עם נער בן גילה. מהפחד מאביה היא הייתה ישנה בלילות במערות וביום - המחסן בביתה הפך לביתה השני.

הספר מבוסס על סיפור אמיתי, אבל חלקים ממנו הם פרי דמיונה הפרוע של המחברת.

מתוך הספר: "היא חלמה שאביה מחמם סכין על הפתילייה ושורף אותה. הסכין מתקררת, ושוב הוא מחמם ושורף את בשרה. היא צרחה והתעוררה בעיניים טרוטות. "תודה לאל, זה רק חלום", מלמלה. אור היום דעך, והיא החליטה להישאר במחסן עד הבוקר".

 

"חצי הדרך" הוא רומן הביכורים של כרמלה סוטיל. לפניו ראו אור שני ספרי שירה פרי עטה. היא חשה שהיא חייבת לספר את סיפור השכונה בה גדלה, כיצד צמחו הילדים מהתחתית והפכו לאזרחים טובים ומכובדים כנגד כל הסיכויים.

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: גילי תל אורן/ עיצוב כריכה וסדר הספר: יסמין ערמון/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 291 עמודים 2022ץ

 

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הכול כלול מאת אביחי שמידט זיכרונות מאייר בי אנד בי

פגשתי אותי מאת סמדר כהן יעקב שירים לאהבה ולצמיחה

מצור הלגיונות על גני האלוהים מאת צביקה שחם