גיבור על של ערכים מאת אורן לוי

 

גיבור על של ערכים מאת אורן לויספר מטלטל המתאר את עולמו הפצוע של פגוע נפש. אורן בחור צעיר מחבר הספר מספר בלי פילטרים על עולמו של נאור מתוך האשפוז. מסכת חייו הכואבת והטרגדיה העצומה שפקדה את משפחתו. הספר מוכיח בפעם האלף כמה משפחה יכולה לפגוע ולצלק את הטובים והרגישים שבינינו.

נסיון ההתאבדות של נאור לא צלח והרגשות הקשים שלו רק מתעצמים: "יש לי התקפי זעם שמוציאים אותי משליטה, לוקחים לי את כל האנרגיה, אני מפחד כל הזמן. אני פשוט לא יכול להמשיך ככה. החלטתי שהמוות יהיה הפיתרון שלי."

הסיגריה והג'ונט הם בני ברית ללוקים בנפשם. הם כל הזמן מעשנים אולי כדי לא לשכוח לנשום."השולחן עמוס בדלי סיגריות. כולם מעשנים את הסיגריה שלהם. מגולגלות, מקופסאות, קצרות, ארוכות, דחוסות ומשוחררות."

נאור מתאר את עצמו שבא מסביבה רעילה עם אבא שלא היה נוכח בסביבה, אמא פוגענית אח שלא מתקשר ואח קטן שהיה חייל ונשאר צעיר לנצח. סביבה טובה ונכונה כמה היא חשובה כחמצן לנשמה.

התובנה אליה הוא מגיע היא שהנפש היא כמו שדה קרב, כל הזמן אנחנו נלחמים בשדים שלנו.

דימה חבר לאשפוז מעיד על נאור: "יש אנשים שמתים בשביל העקרונות שלהם ויש אנשים שחיים בשביל הערכים שלהם. אתה נאור, אם אתה אוהב את זה או לא, נועדת לחיות, זה כתוב בכוכבים."

ואז שאלות נוקבות מציקות לנאור מנקבות חורים במהות השברירית שלו: "כל מה שקרה לי אי פעם מגיע לי? האלימות מאמא? חוסר הנוכחות של אבא? המוות של תומר?

 

"גיבור על של ערכים" מאת אורן לוי בהוצאת ספרי ניב, הוא סיפור של התמודדות מול מערכת אטומה, מול משפחה חונקת ומול עצמך כשהסיכויים להצלחה נמוכים מאוד, סיפור מהיר וכאוטי, אך בעל עוצמה ומשאיר חותם וכתוב בגובה העיניים.

 

נאור, בחור צעיר, מגיע לתחלופת אשפוז פסיכיאטרי, או כפי שהוא מגדיר אותו, "בית משוגעים עשירים", לאחר שניסה ליטול את חייו. בבית החולים הוא מכיר מטופלים נוספים שהופכים באותה עת לקרובים אליו במיוחד.

 

סיפורו של נאור נפרס דרך המפגשים המתקיימים במסגרת בית החולים, בין אם זה עם המטפלים, החברים או שאר המטופלים שאיתו בבית. הקושי והכאב הגדול שאיתם הוא מתמודד יושבים על טרגדיה שפירקה את המשפחה שלו.


נאור מנסה להרים את עצמו, אך בכל פעם מחדש נופל בחזרה לבור עמוק יותר עד שלבסוף מגיע הרגע שנאור שוב צריך לשאול את עצמו – חיים או מוות?

 

 

אורן לוי,  סטודנט לחינוך מיוחד, בן 25, מתמודד עם מאניה דפרסיה, כותב שירים וסיפורים קצרים. "גיבור על של ערכים" הוא ספרו הראשון שיוצא לאור.

 

"הספר כתוב בצורה נהדרת, כזו אשר מאפשרת לקורא כמעט להבין אחד לאחד מה עובר בראשו של הגיבור – ראש, מחשבה ונפש שאינם בקו הבריאות, קיום שרחוק ממחשבות הגיוניות ומראציונאליות. כל זה נכתב, כמעין סתירה מובנית בסיפור, ממקום שקול, צלול כמעט רגוע. כאדם המספר על עצמו – אך משקיף על מעשיו מלמעלה כמי שלא נמצא בהתרחשות.
כך מתקבל ספר מדהים, עוצר נשימה לרגעים, שקשה מאוד להסיר ממנו את העיניים, על אף שהוא מציג לראווה פצע פתוח, מוגלתי, שותת דם ומכוער".

 

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: מאיה האן/ עיצוב כריכה ועימוד: אנה איבניר/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 150 עמודים 2023.

                            

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הצוק הרגשי מאת שרית דן

אהבת שרה מאת יואל דרוקר

דרך ארץ בדרך לאינסוף מאת גבריאל פולונסקי