ממעמקים קראתי ה' – הקמת בית כנסת במקום הנמוך בעולם מאת עמוס מ' ינון

 

ממעמקים קראתי ה' – הקמת בית כנסת במקום הנמוך בעולם מאת עמוס מ' ינון

 


המוטיב המרכזי בחיי העם היהודי הוא בית הכנסת ותכולתו. ספרי התורה הקדושים, האווירה והתפילות המאכלסות אותו. הספר מביא את המסע שהוביל את המהלכים והשלבים שקרמו עור וגידים עד להקמת בית הכנסת במקום הכי נמוך בעולם בקיבוץ קלי"ה. נראה שמחבר הספר עמוס מ' ינון מתאר את המסע להקמת בית הכנסת כשליחות חייו. כשם שכל פרשה בשבוע מכילה אינספור חוכמה וידע, כל גם מהלכי ההקמה מכילים המון אור אמונה וכוחה של התחדשות.

 

הספר כולל 54 פרקים שהולכים צמודים לפרשות השבוע, אך בשונה מספרים אחרים מתחילים עם פרשת בשלח. כל פרק מתחיל עם סיפור אנושי, מאוסף החוויות המדהימות והמרגשות שליוו את תהליך הקמת בית הכנסת לאורך הזמן, ובהמשך מופיע ביאור אחד או שניים על אותה הפרשה.

 

חוויות מגוונות ומרגשות ליוו את הקמת בית הכנסת בקיבוץ קלי"ה, למרגלות מערות הקומראן. קלי"ה, נוטריקון של קם-לתחיית-ים-המלח/המוות, נוסדה בל"ג בעומר תשל"ד (1974) – במקום שומם, חול עם מלח, שבו אין צמח ושיח – והפך לנווה מדבר, וצחוק ילדים וציוץ ציפורים נשמעים בכל פינה. התפילות החלו בפרשת בשלח בשבט תשע"ו (2006) בנסיבות ייחודיות המצביעות על אצבע א-לוקים המלווה את קלי"ה ואת התפילות מתחילת הדרך ולאורך כל השנים. שלוש פעמים הוכנס ספר תורה, חוויה קהילתית מרגשת, האמצעית ביניהן בעת פתיחת מבנה בית כנסת (2016) .

מה יותר טבעי מאשר לקרוא לבית הכנסת הזה "יחד" על שם הכת שגר באתר שלש מאות מטר מהקיבוץ, בין בערך 153 לפני הספירה ועד שנת 70, השנה שבה הרומאים החריבו את בית המקדש וגם את האתר הזה. אנשי הכת נקראו איסיים על ידי יוסף בן מתתיהו, אך במגילותיהם כינו לעצמם בני האור או בני ה-יחד. אמנת הקיבוץ נושאת את השם "יחד", ולכן גם בית הכנסת.

המחבר ומשפחתו הצטרפו לקלי"ה בשנת תשמ"ג (1983) כמשפחת רופא, ובהמשך הפכו לחברי הקיבוץ. לפני חצי יובל כל המשפחה חזרה בתשובה בנסיבות מיוחדות המתוארות גם כן בספר. המחבר רופא בבית חולים, ולאחר שרעייתו האהובה הלכה לעולמה, ובעידודה, העלה על הכתב מן הסיפורים הרבים שהצטברו – במטרה לעודד ולחזק. אין אדם אחד חוזר בתשובה כמו השני, וכך גם כל קהילה הרוצה בזה מייצרת את תנאיי התפילה הייחודיים לה. אך כולם מתמודדים עם אתגרים, וההתמודדות הנה משותפת ומחזקת.

ממעמקים קראתי ה'. אין מקום נמוך מכאן. מכאן התפילות רק יכולות לעלות ולהתקבל באהבה וברצון. בתנאי שהן ביחד.

 

הוצאת ספרי ניב/ עריכה: הרב זאב גרינולד/ עיצוב כריכה: אנה איבניר/ תמונה כריכה: אריה כהן/ צילומים בספר: קוני ברגהורן/ הפקה ועיצוב גרפי: ספרי ניב/ 350 עמודים 2023.

 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הצוק הרגשי מאת שרית דן

אהבת שרה מאת יואל דרוקר

דרך ארץ בדרך לאינסוף מאת גבריאל פולונסקי