תולה עולה לכיתה א' מאת שירה בז

 

תולה עולה לכיתה א' מאת שירה בזספר ילדים מתוק בו הגיבורה תולה עומדת לעבור מהפך בחייה, לעלות לכיתה א'. עם כל ההתרגשות המלווה את השינוי תולה גם חוששת ולעתים מתגנבת מחשבה בתוכה שהיא הייתה רוצה להישאר בגן ולהמשיך להיות קטנה בלי כל המטלות המלוות את התהליך.

תולה חושבת שרק היא מרגישה ככה ומגלה להפתעתה שלכולם חששות מהתהליך וכמה חשוב לשתף ולהתחזק ביחד. התיק והקלמר החדשים ממשיכים עכשיו לרגש את תולה וחבריה. והדמעות שפרצו להם הפכו לעבר.

 

תולה עולה לכיתה א' מאת שירה בז בהוצאת הספרים אוריון, הוא ספר ילדים מקסים וחשוב שיעזור להכין את הילדים לעלייה לכיתה א' באמצעות סיפורה של תולה - ילדת גן חובה שמתעתדת לעלות לכיתה א'. כשמתגנבים דאגות ופחדים לראשה ולליבה של תולה מציגה שירה דרכים להתמודדות עם החששות ואיך מכינים גם את הלב לקראת הפרק החדש בחיים. בסוף הספר תמצאו דף הדרכה להורים.

 

הכול כבר מוכן אצל תולה - התיק עם הקלמר ובתוכו הציוד וחולצות עם סמל בית הספר. תולה כבר ביקרה בכיתה וכבר פגשה את המחנכת והיא גם מכירה חלק מהילדים שיהיו איתה בכיתה. הכול ממש ממש מוכן ובכל זאת, תולה מרגישה שלצד רצונה לעלות לכיתה א' וכל ההתרגשות לקראתה יש לה הרגשה מוזרה. היא לא מבינה למה כולם כל כך שמחים על זה שהיא כבר גדולה ורק מדברים על כמה זה נפלא לעלות לכיתה א'. אם זה דבר כל כך טוב - למה היא מרגישה אחרת? למה היא מרגישה שלפעמים היא הייתה רוצה להישאר קטנה ולפעמים מתגנבים חששות לליבה?

 

לאורך כל הספר מופיעים איורים מקוריים, נפלאים וססגוניים שאיירה שירלי פרי ומוסיפים לייחודיות שלו.

שירה בז, בת וחברת קיבוץ שיתופי, אם לשלושה, פסיכותרפיסטית, מדריכת הורים, מטפלת רגשית בעזרת בעלי חיים וגם כותבת סיפורים קצרים ולעיתים שירה בהשראת ילדיה וסביבתה הקרובה וגם בהשראת המשפחות הרבות שפגשה בעבודתה.

 
תולה עולה לכיתה א' הוא ספרה השני. ספרה הראשון העיניים הגדולות של תולה יצא בהוצאת "ביבוקס".

 

שירה בז מספרת: "לפני כשנתיים, כאשר בתי הצעירה הייתה לקראת עלייה לכיתה א' שמנו לב שהיא לא מרגישה טוב – היו לה כאבי בטן וכאבי ראש ופתאום מילדה שמחה ועליזה היא פרצה בבכי פתאומי וכעסה - לא הבנו ודאגנו. טיפין טיפין היא שיתפה בחשש רב שהיא מפחדת לעלות לכיתה א'. היא שיתפה אותנו בעיקר במחשבה שרק היא מפחדת. לאחר שדיברנו על הפחד, נתנו לו מקום, מייד הכול השתנה. במקביל היו לי בקליניקה מספר מטופלים שגם הם היו לקראת עלייה לכיתה א' וראיתי ושמעתי מההורים דברים דומים.

 

"חיפשתי ספר שמכין לכיתה א' ומצאתי שרבים מהם עוסקים בפן החברתי, בפן הדידקטי, בגדילה ובהתרגשות, אבל מעטים עוסקים ברגש, ברצון להישאר קטנים ובביטוי של פחדים ושל חששות. מייד התחלתי לכתוב. הסיפור נכתב מהר, כמעט מעצמו, ממש זרמו המילים. כך כתבתי גם את הספר הראשון, "העיניים הגדולות של תולה", שגם הוא מבוסס על מקרה שקרה באמת עם בתי.

 

"החלום שלי הוא שהספר 'תולה עולה לכיתה א' יפתח להמון הורים ולהמון ילדים פתח לדבר על רגשות ולהבין את הקשר בין ההתנהגות, המחשבות, הרגש והתחושה הגופנית".

 

 

הוצאת אוריון/ איירה: שירלי פרי/ עריכה לשונית: עמיר שינקמן/ 20 עמודים 2023.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אהבת שרה מאת יואל דרוקר

סיפור משל בעל מוסר השכל מתגלגלים בצבעים מאת נירה ביידה

דרך ארץ בדרך לאינסוף מאת גבריאל פולונסקי